Twój koszyk jest pusty

Pałac w Borzęciczkach

pałac w Borzęciczkach

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
363/1400
Data wpisu do rejestru:
24 luty 1973
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. J. Korczaka

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Borzęciczkach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Borzęciczkach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Krótko po 1880 roku wzniesiony został na fundamentach XVIII-wiecznego pałacu Gajewskich nowy okazały pałac dla hrabiego Ottona von und zu Stolberg-Wernigerode. Zestawienie ceglanych ścian (później otynkowanych) z białym kamiennym lub tynkowanym detalem architektonicznym przypomina inne budowle nawiązujące do renesansu północnego nazywanego również Queen Anne revival, jak w Chraplewie Richardta von Hardta, Kobylnikach Twardowskich czy Siemianicach Szembeków. Dwie wieże dobudowano około roku 1900.

W XVI wieku i aż do 1605 roku Borzęciczki należały do Mycielskich, z których ostatni właściciel Krzysztof, sędzia ziemski sieradzki, przystał do braci czeskich, którym oddał miejscowy kościół. Po nim właścicielami byli Sulimowscy, z których Marcin – dobry katolik – wykupił kościół z rąk heretyków, a jego brat Maciej poległ w obronie ojczyzny pod Lubartowem w 1605 roku. Po Sulimowskich właścicielami Borzęciczek byli Bieliccy i Kurnatowscy, a około 1740 roku Gajewscy, w XIX wieku Radolińscy, z których Juliusz, szambelan króla pruskiego, całkowicie zniemczony, sprzedał Borzęciczki w 1866 roku hrabiom von und zu Stolberg-Wernigerode. W 1881 roku właścicielem majątku był Otto von und zu Stolberg-Wernigerode, wicekanclerz Rzeszy. W Borzęciczkach w tym czasie na 997 mieszkańców było 4 Żydów, co jak na ówczesne stosunki w Poznańskiem było wyjątkowo mało.

W 1939 roku właścicielem Borzęciczek był hrabia von und zu Stolberg-Wernigerode. Majątek w roku 1926 liczył 1401 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Koźmin Wielkopolski

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.