Twój koszyk jest pusty

Pałac w Czerwonej Wsi

Dwór w Czerwonej Wsi lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Czerwonej Wsi

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Czerwonej Wsi. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Skomplikowana bryła tego obszernego dworu jest wynikiem dwóch etapów jego powstawania. Najpierw – około 1845 roku – według projektów wspólnych właściciela Stanisława Chłapowskiego i architekta Karola Würtemberga wzniesiony został pierwotny budynek. Na początku XX wieku znacznie go rozbudowano. Powstałej rezydencji nadano cechy neorenesansowe. Würtemberg, jak niemal wszyscy architekci XIX wieku, operował dowolnie stylami. Jest autorem projektu „zamkowego” neogotyckiego pałacu w Śliwnikach, zawierającego klasycyzujące elementy w fasadzie głównej, współpracownikiem Stülera przy budowie neogotyckiego „tudorowskiego” pałacu w Jarocinie, zapewne autorem pałacu w Nowej Wsi koło Kaźmierza, także utrzymanego w stylu neogotyku angielskiego. Ta wielka wiedza o historii stylów i charakterystyczny dla epok schyłkowych brak stylu własnego – co powodował brak wiary w moralną siłę własnych przekonań – obrodziły w sztuce XIX-wiecznej Europy licznymi dziełami, których jedyną wspólną cechą był brak autentyzmu.

Czerwona Wieś jest wzmiankowana w dokumentach co najmniej od 1237 roku pod nazwą Czerwony Kościół, używaną do końca XVI wieku. Od roku 1744 aż do drugiej wojny światowej własność Chłapowskich. Z Czerwonej Wsi pochodzili m.in. dwaj znani bracia Chłapowscy, synowie fundatora dworu: Franciszek Chłapowski (1845-1923), lekarz, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, jedna z najpopularniejszych postaci Poznania przełomu XIX i XX wieku, oraz Józef Chłapowski (1852-1915), działacz społeczny, od 1901 roku patron – po Maksymilianie Jackowskim – Kółek Włościańskich, do których ogromnego rozwoju walnie się przyczynił. Ostatni właściciel Czerwonej Wsi, Henryk Chłapowski (ur. 1903), kawaler maltański, został zamordowany przez Niemców w Warszawie w 1944 roku. Z Chłapowskich z Czerwonej Wsi wywodził się Roman Chłapowski (ur. 1906), kawaler maltański, który zginął w Warszawie w 1939 roku.

W roku 1939 właścicielem Czerwonej Wsi był Henryk Chłapowski. Majątek w 1926 roku liczył 1277 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
106/512
Data wpisu do rejestru:
07 luty 1955
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Krzywiń

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.