Twój koszyk jest pusty

Dwór w Choryni

  • dwór w Chorynie lata 90-te XX w.
    Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią dworu w Choryni

Przeczytaj więcej informacji o dworu w Choryni. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Skromny, ale bardzo typowy dla swego czasu dwór został zbudowany w końcu XVIII wieku dla Piotra Drwęskiego, pisarza ziemskiego poznańskiego. Klasycystyczny, parterowy, na rzucie prostokąta, nakryty dachem naczółkowym, z dwiema XIX-wiecznymi przybudówkami. Wejście na osi zwieńczone małym frontonem z osobnym daszkiem.

Vis-a`-vis nowy dwór (oficyna), prosty i bezpretensjonalny.

Od XIV do XVII wieku własność Łodziów Choryńskich-Brodnickich, którzy stąd wzięli jeden z członów swego nazwiska. Później Ponieckich, Bojanowskich i Śliwnickich, w XVIII wieku kolejno Radomickich i Szołdrskich, a od XIX Taczanowskich. Właścicielem Chorynia był Edmund Taczanowski (1822-1879), generał w powstaniu styczniowym, konspirator więziony przez władze pruskie, żołnierz we Włoszech pod dowództwem Garibaldiego. 

W 1912 roku Władysław Taczanowski sprzedał Choryń reprezentantowi księcia weimarskiego, za co został publicznie potępiony również przez członków swojej rodziny. Skandal wywołał nie tylko fakt sprzedaży majątku w niemieckie ręce, ale i to, iż mimo że licytację wygrał Mieczysław Chłapowski, Taczanowski, przyjmując dodatkową opłatę, oddał go Niemcowi. W 1831 roku gościł tu Adam Mickiewicz.

Od 1932 roku do drugiej wojny Choryń należał do Fundacji Sułkowskich w Rydzynie. W 1926 roku Choryń był własnością Skarbu Państwa. Majątek liczył 669 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
KL.IV. -73/13/55
Data wpisu do rejestru:
09 czerwiec 2010
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Kościan

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.