Twój koszyk jest pusty

Dwór w Brzostkowie

dwór w Brzostkowie lata 90-te XX w.

Autor: Piotr Libicki, lata 90. XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
406/A
Data wpisu do rejestru:
12 maj 1954
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Brzostkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Brzostkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór (a raczej pałac) klasycystyczny, dość duży, chociaż nieokazały, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, parterowy, z mieszkalnym poddaszem w wysokim mansardowym dachu i z pozornymi ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami w elewacji frontowej i tylnej.

Brzostków, zwany też niegdyś Brzóstkowo, należał swego czasu do Brzostkowskich, których był gniazdem, w XVII wieku do Poturzyckich, później do Domiechowskich, w wieku XVIII i początkach XIX do Ponińskich, którzy wydali wielu bardzo zasłużonych Polaków, a nie jedynie zdrajcę Adama. Z nich na siedzibę wybrał Brzostków starosta kopanicki Antoni Poniński, członek Komisji Edukacji Narodowej, który w swych nigdy nie wydanych fascynujących pamiętnikach wspomina, jak w pobliskim Żerkowie w roku 1806 kupował ostrygi. Po Ponińskich właścicielami byli Grabscy, a po nich Hebanowscy, być może wywodzący się z bardzo zasłużonej rodziny XVIII-wiecznych księgarzy warszawskich i krakowskich tego samego nazwiska. Z tej rodziny pochodził bardzo znany architekt Stanisław Hebanowski, twórca projektów lub przebudów wielu XIX-wiecznych dworów i pałaców wielkopolskich, w tym m.in. w Roszkowie, Łęknie koło Zaniemyśla, Kosowie, Wróblewie czy w końcu w Posadowie. Także z tej rodziny wywodził się Stanisław Hebanowski, znany reżyser teatrów poznańskich i Trójmiasta z okresu po drugiej wojnie światowej.

W 1930 roku właścicielem Brzostkowa był dr Bogumił Hebanowski. Majątek w 1926 roku liczył 675 hektarów i miał gorzelnię.

Obecnie pałac jest w rękach prywatnych i jest wyremontowany.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90. XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Żerków

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.