Twój koszyk jest pusty

Pałac w Czeluścinie

pałac w Czeluścinie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo wielkopolskie, powiat gostyński, gmina Pępowo

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Czeluścinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Czeluścinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1256 roku z dokumentu, w którym wymienieni są pierwsi właściciele wsi: Racibor, Stefan i Janik Wincesławice. Później Czeluścin wzmiankowany był w 1395 r. Początkowo osada należała do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, a później stanowiła własność rycerską.

W XVI w. majątek należał do Siedleckich. W 1560 r. Stanisław Siedlecki zapisał swój majątek swoim córkom: Agnieszce, Ludmile, Jadwidze, Annie, Sabinie i Katarzynie. W skład majątków wchodził również Czeluścin.

W 1631 r. Władysław Rogaliński, syn Jana Rogalińskiego zapłacił swojemu ojcu dług w wysokości 10 tys. złp. jako dopłatę do wsi Czeluścin.

W latach 1768-1779 dziedzicem wsi był Hilary Umiński herbu Cholewa. W 1803 i 1813 r. jako właściciela wymienia się Antoniego Onfurego Cezarego Umińskiego, syna Hilarego Umińskiego. W 1821 r. właścicielem Czeluścina był jego brat, generał WP, Jan Nepomucen Umiński. Za udział w Powstaniu Listopadowym rząd pruski skonfiskował jego majątek. Czeluścin uległ wówczas częściowej parcelacji pomiędzy kolonistami niemieckimi. W tym samym roku jako właściciel majątku wymieniany jest również Stanisław Umiński, generał brygady, nie będący w czynnej służbie.

Około 1840 r. Czeluścin stanowił własność Stablewskich. W 1868 r. dobra szlacheckie Czeluścin sprzedał Władysław Stablewski za sumę 170 tys. tal.

W 1881 r. właścicielem wsi był Dzierżykraj (Henryk) Morawski (niektóre źródła podają jako właściciela Niemca Karla Albrechta). W 1884 r. majątek należał do Samsona Wollera ze Smolnic. Na początku XX w. cały majątek stał się własnością Komisji Kolonizacyjnej i został rozparcelowany. Ok. 1904 r. właścicielem resztówki został rolnik Schwerdt, a w 1908 r. rodzina Bredemeyer.

W niektórych źródłach w 1939 r. ponownie wymienia się jako właściciela Karla Albrechta.

Po zakończeniu II wojny światowej utworzono Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Skoraszewicach.

Pałac w części piętrowy, w części parterowy, z delikatnie zarysowanym ryzalitem, niewysoką wieżą zwieńczoną loggią i gankiem poprzedzającym wejście, nakryty dachem dwuspadowym, wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Charakterystyczna wieża oraz oszczędna klasycyzująca dekoracja nawiązują do włoskich willi doby renesansu.

Obiekt dostępny tylko z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, na podstawie:

  • Ewa Piesiewicz, Karta Biała, 2000, www.zabytek.pl
  • Tadeusz Talarczyk, Karta Biała, 1987, www.zabytek.pl
  • Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom I
  • Wojciech Józef Skowroński, Rody szlacheckie w Wielkopolsce w XVI-XIX w.
  • Teki Dworzaczka, Materiały historyczno-genealogiczne do dziejów szlachty wielkopolskiej XV-XX wieku, Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej

Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Pępowo

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.