Podziel się:
 • Pałac Starogard Gdański Pałac Starogard Gdański

  Pałac Wiechertów w Starogardzie Gdańskim, pocztówka ok. 1910 r.

 • Pałac Starogard Gdański Pałac Starogard Gdański

  Pałac Starogard Gdański

  Autor: Michał Piotrowski, 2021
 • Pałac Starogard Gdański Pałac Starogard Gdański

  Pałac Starogard Gdański

  Autor: Michał Piotrowski, 2021

Pałac Starogard Gdański

 • pałac Starogard Gdański 2021

  Autor: Michał Piotrowski, 2021 r.

Historia pałacu w Starogardzie Gdańskim

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Starogardzie Gdańskim. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pałac został zbudowany w 1893 r. (inne źródła podają datę: 1822 r., ok. 1820 r.) przez ówczesnych właścicieli – rodzinę Wiechertów.

Było tu już przedszkole, skład tkanin i największy w mieście lumpeks. To jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w Starogardzie Gdańskim. Wyróżnia się na tle architektury miasta wyjątkowo bogatą dekoracją elewacji frontowych.

W 2018 r. pałac wystawiony był na sprzedaż. Miasto miało prawo pierwokupu i było zainteresowane nabyciem obiektów – pałac wraz z wozownią.

W 2020 r. pałac został sprzedany. Miasto poinformowało wtedy nieoficjalnie, że nowym właścicielem został jeden ze starogardzkich biznesmenów.

Źródła wiedzy
 • Trwają negocjacje w sprawie pałacu Wiechertów w Starogardzkie Gdańskim. Miasto ma pomysł jak wykorzystać obiekt, Dziennik Bałtycki, 24-04-2018, dostęp online
 • FB Miasto Starogard
 • Kinga Furtak, Miasto zrezygnowało z zakupu pałacu Wiechertów. Obiekt ciągle jest na sprzedaż, 21-05-2020, https://starogardgdanski.naszemiasto.pl/

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:

Więcej obiektów w gm. Starogard Gdański