Dwory i Pałace Polski: dwór Sulęczyno I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Sulęczynie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sulęczynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1224 roku. Wtedy wieś wchodziła w skład kasztelanii chmieleńskiej. W 1365 roku wieś przeszła na własność Piotra z Rusocina. W kolejnych latach (XVI wiek) trafiła do rodziny Bellowów, której członkowie używają także nazwiska - Sulęccy. W latach 1585-1751 Sulęczyno należało do rodu Heidensteinów. Była to bardzo zasłużona rodzina dla Królestwa Polskiego. Protoplasta sulęczyńskiej gałęzi rodu - Reinhold Heidenstein - był prawnikiem i sekretarzem króla Stefana Batorego. Przeszedł on do historii jako autor kroniki wyprawy wspomnianego władcy polskiego przeciw Moskwie. Później dobra wykupiła rodzina Łaszewskich. Podobno była to rodzina, która żyła ponad stan i była bezlitosna w ściąganiu należności od miejscowego chłopstwa. Ród ten popadł w długi karciane i był zmuszony do odsprzedania majątku państwu.

Centralna część dworu Łaszewskich została wzniesiona w 1704 roku, a w XIX wieku dobudowano do niego boczne skrzydła. Od XX wieku mieściła się tutaj siedziba nadleśnictwa. Później dwór przekształcono w ośrodek wypoczynkowy "Leśny Dwór". Od 2014 roku dwór jest opuszczony i czeka na nowego właściciela. Dworem interesuje się wójt gminy Sulęczyno, który chciałby aby obiekt posłużył za siedzibę urzędu gminy oraz gminnego ośrodka kultury.

Źródła wiedzy
  • Zbigniew Talewski, Sulęczyno [w:] Naji Gochë : regionalny magazyn społeczno-kulturalny, nr 3, Borowy Młyn 2008.
  • Sulęczyno. "Leśny Dwór" po raz kolejny trafi pod młotek, 03-07-2015 - LINK
  • Strategia rozwoju gminy Sulęczyno, 2015-2025.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.pomorskie.fotopolska.eu, autor: elmis, 02-06-2015 r. (udostępniono za zgodą autora).