Twój koszyk jest pusty

Dwór w Żuławie

dwór Żuława 2014

Autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2014

Zapoznaj się z historią dworu w Żuławie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Żuławie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Były to początkowo dobra rycerskie. Wieś wzmiankowano w 1427 r. Dnia 24 maja 1427 r. król Kazimierz nadał dobra Żuława burmistrzowi gdańskiemu Reinholdowi Niederhoff.

W II poł. XVI w. wymieniona jest jako własność szlachecka. Była wówczas w posiadaniu P. Bąkowskiego herbu Ryś. Rodzina Bąkowskich posiadała liczne dobra, początkowo w powiecie gdańskim (Żuława Wielka), a potem świeckim (Sartowice), natomiast w XVIII-XIX wieku głównie w ziemi chełmińskiej: Grodziczno, Iwanki, Linowiec, Ostaszewo, Rynek, Trzcin. Na Kaszubach piastowali w tym okresie liczne urzędy.

Dwór wzmiankowany jest po raz pierwszy w 1671 r. Brakuje jednak jego opisu.

W XVIII w. majątek był własnością Dąbskich.

W 1789 r. jako właścicieli wymienia się Trąbeckich. Wówczas Żuława były wsią szlachecką z folwarkiem, karczmą i kaplicą.

W 1890 r. właścicielem majątku jest Hugo Monti. W 1933 r. u rodziny Monti pracowała, wówczas 13-letnia, Pani Helena, której wspomnienia opisała Magda Bielicka w kwartalniku Neony Tożsamości. W dworze mieściło się cześć pokoi, kuchnia i jadalnia. W piwnicy przechowywano jabłka i inne owoce. Znajdowała się tam również kuchnia i jadalnia dla pracowników sezonowych.

„– Pan dziedzic był bardzo dobrym człowiekiem – przyznaje. – Jego żona też, tylko nie lubiła zbytnio pracować. Wolała siedzieć przed dworkiem, palić papierosa i doglądać pracy innych. W codziennych obowiązkach pomagała mi matka dziedziczki, na którą mogłam mówić „babcia” – wspomina Pani Helena”.

Do rodziny Monti majątek należał do 1945 r.

Po wojnie majątek przeszedł na własność stoczni, a następnie powstało tu Państwowej Gospodarstwo Rolne kombinatu Goszyn. W 1993 Agencja Nieruchomości Rolnych wydzierżawiła go spółce zajmującej się produkcją rolniczą. Firmie udało się niedawno kupić cały majątek na własność i ma plany, by dworek, w którym są teraz pomieszczenia biurowe, odrestaurować i przywrócić mu w miarę możliwości dawną świetność.

Źródła wiedzy
  • Justyna Czyszek, Teofila Lebiedz-Gruda, Karta Biała, www.zabytek.pl
  • Magda Bielicka, Dziedzic był dobry i lubił kluski [w:] Neony tożsamości. Kwartalnik artystyczno-historyczny, nr 4 (8), październik-grudzień 2017, powiat gdański, dostęp online.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcie:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Zespół:
dworsko-folwarczny
Skład zespołu:
aleja wjazdowa, dwór, park, ogród warzywny, komórki, magazyn, garaż, warsztat, budynek mieszkalny pofolwarczny, obora, stodoła, obora na starych fundamentach dawna owczarnia, obora w miejscu starej stajni, dawna kuźnia obecnie budynek mieszkalny, rządcówka (nieistniejąca), gorzelnia, waga, kościół z cmentarzem, zespół budynków mieszkalnych w miejscu dawnych folwarcznych, urządzenia gazowe i p. poż.
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Pruszcz Gdański

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.