Twój koszyk jest pusty

Dwór w Przytyku- Zameczku

dwór w Przytyku- Zameczku

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat radomski, gmina Przytyk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Restauracja „Zameczek”
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Przytyku- Zameczku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Przytyku- Zameczku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Ostrów, zwany później Zameczkiem, wraz z Przytykiem był co najmniej od XIV wieku w rękach Podlodowskich, w tym w 1333 roku Piotra z Podlodowa. W XVI wieku własność Stanisława Podlodowskiego, którego córka Dorota wyszła za mąż za wielkiego Jana Kochanowskiego. W efekcie Przytyk przeszedł na Kochanowskich i był w ich rękach do 1835 roku. Natomiast Zameczek w XVIII wieku należał do Świdzińskich, w tym w 1783 roku do Michała Świdzińskiego, kasztelana radomskiego. W 1909 roku Zameczek był własnością hrabiego Stanisława Lubienieckiego, a w końcu lat dwudziestych również Stanisława Lubienieckiego. Majątek liczył wówczas 300 hektarów.

Dwór

Na południowy wschód od dworskiego parku, na nizinnym terenie w rozwidleniu rzeczki Radomki, stał niegdyś zameczek Podlodowskich, właścicieli miejscowości wówczas nazywanej Ostrów. Istniejący do dziś dwór powstał około połowy XIX wieku i przypisywany jest jednemu z najbardziej utalentowanych i wziętych architektów tego czasu Franciszkowi Marii Lanciemu (1799–1875). Urodzony w Fano we Włoszech, ukończył słynną rzymską Akademię św. Łu-kasza ze złotym medalem. Do Polski przybył w 1825 roku na zaproszenie Małachowskich. Do najsłynniejszych i najpiękniejszych wzniesionych przez niego budowli należy neobizantyńska Złota Kaplica przy katedrze w Poznaniu. Na Mazowszu, prócz zaprojektowania wielu warszawskich domów i kamienic oraz pięknej oberży na Służewie w Warszawie, przypominającej malowniczą włoską willę, pracował m.in. przy przebudowie pałacu w Falentach i Wilanowie. Dwór w Zameczku, jeśli uznać w nim dzieło Lanciego, nie należy do najbardziej spektakularnych jego dzieł, choć nie można mu odmówić harmonii i wdzięku prostej, nieskomplikowanej formy. Parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z czterokolumnowym portykiem jońskim w elewacji północnej i ryzalitem na osi elewacji południowej, dziś pełniącej rolę elewacji frontowej dworu. Ryzalit o półkoliście zamkniętych oknach i drzwiach z półkolistym nadświetlem, artykułowany jońskimi pilastrami nadaje siedzibie rys neorenesansowej willi włoskiej. Zarówno ryzalit, jak i kolumnowy ganek zwieńczone trójkątnymi naczółkami.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.