Twój koszyk jest pusty

Dwór w Bartodziejach

dwór w Bartodziejach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat radomski, gmina Jastrzębia

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Bartodziejach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bartodziejach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Bartodzieje znane są od XV wieku. W 1783 roku pozostawały zapewne we władaniu Kanuta Dłuskiego, starosty zwoleńskiego. W XIX wieku własność kolejno Krzywickich, Mikulskich, Kuszewskich, Deskurów, Gordonów, Jakackich, Strojnowskich, a od 1894 roku Maleszewskich. W 1912 roku właścicielami majątku zostali Janowscy, w których rękach Bartodzieje utrzymały się również po wojnie. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku, kiedy właścicielem był Bolesław Janowski, majątek liczył 301 hektarów. Z Krystyną Janowską z Bartodziejów sympatyzował Witold Gombrowicz spędzający czas w sąsiedniej Wsoli – majątku swojego brata Jerzego.

Dwór

Dziś kompletnie zrujnowany klasycystyczny dwór w Bartodziejach powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Był wówczas budowlą parterową, być może z piętrową częścią środkową w formie ryzalitu lub pseudoryzalitu. Krótko po połowie XIX wieku, zgodnie z modą na nieregularną willę włoską, dwór rozbudowano, dostawiając tak charakterystyczną wieżę-belweder oraz skrzydła po obu stronach elewacji ogrodowej, z których lewe mieściło oranżerię. Ostatnie zmiany połączone z rozbudową przyniósł okres międzywojenny. Zapewne około roku 1920 przed wejściem do dworu pojawił się czterokolumnowy portyk w wielkim porządku zwieńczony trójkątnym frontonem, a elewacja ogrodowa otrzymała klasycyzującą artykulację z pilastrami o stylizowanych jońskich kapitelach. Z tego też czasu pochodził najprawdopodobniej dach – mansardowy od frontu, od tyłu i nad dobudówkami dwu- i trzyspadowy.
Klasycyzm przełomu wieków XVIII i XIX, moda na swoiście rozumiany renesans połowy XIX stulecia, w końcu styl narodowy początków XX wieku i okresu międzywojennego to artystyczne nurty, które odcisnęły swe piętno na wielu ziemiańskich siedzibach. Artystyczne losy podzielił z Bartodziejami dwór w Krzesku-Majątku w powiecie siedleckim.
Elementem osiowej kompozycji są umieszczone po obu stronach podjazdu oficyny z początku XIX wieku. Oszczędnie dekorowane półkolistymi niszami, opięte lizenami, zwieńczone attyką zasłaniającą płaski dach przypominają budynki koszar.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.