Twój koszyk jest pusty

Pałac w Zdunowie

Pałac Zdunowo

www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Pałac Zdunowo

www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Pałac Zdunowo

www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Załuski

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Ośrodek hotelarsko-konferencyjny
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zespół:
dworski
Skład zespołu:
dwór, park, czworaki
Numer rejestru zabytków:
A-186
Data wpisu:
1 Cze, 1980

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Zdunowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Zdunowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Doskonałej klasy architektura, choć zachowująca tradycyjny wydłużony kształt ziemiańskiego dworu, to jednak w poszczególnych elementach i formach dekoracyjnych bardziej miejska niż wiejska. I to miejska w najlepszym ówczesnym europejskim wydaniu, godna porównania z willami Wiednia czy Berlina początków XX wieku, o neobarokowym wyrazie, zabarwiona rodzącym się modernizmem i poddana wpływom modnych form secesyjnych. Dwór wzniesiony został w latach 1905–1910 dla Stanisława i Cecylii Jaworowskich. Jest budowlą parterową, nakrytą dachem łamanym, z trójosiową piętrową częścią środkową wyraźnie wyodrębnioną, opiętą pilastrami wielkiego porządku i zwieńczoną falistym, neobarokizującym szczytem. Również wyłamany czterospadowy dach tej części sprawia, że zyskuje ona autonomię zgrabnej miejskiej willi na planie kwadratu, „przypadkiem” włączonej w większą strukturę. Za ukłon w stronę ziemiańskiej tradycji uznać można niezwykle skromny, wręcz symboliczny dwukolumnowy ganek poprzedzający wejście. Z lewej strony, na skraju, niesymetryczną kompozycję całości dopełnia płytki ryzalit z wielobocznie wyłamanym aneksem, nad którym balkon. W salonie na sufi cie secesyjna dekoracja sztukatorska, a na klatce schodowej secesyjne płytki ceramiczne. Projekt dworu powstał zapewne w kręgu znanego i wziętego wiedeńskiego atelier architektonicznego Fellner&Helmer, cieszącego się powodzeniem również wśród polskich fundatorów.

W 1398 roku wspomniany Przybysław ze Zdunowa – Przibislaus de Sdunowo procurator zacrocimensis. Od 1782 roku własność Tadeusza Czerskiego, pułkownika wojsk koronnych, a od początku XX wieku Stanisława i Cecylii Jaworowskich. W końcu lat dwudziestych właścicielką majątku liczącego 371 hektarów była Cecylia Jaworowska. Ostatnimi właścicielami Zdunowa byli Domańscy.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.