Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Załuski
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Zastosowanie: | Ośrodek hotelarsko-konferencyjny |
Stan zachowania: | Odrestaurowany |
Zespół: | dworski |
Skład zespołu: | dwór, park, czworaki |
Numer rejestru zabytków: | A-186 |
Data wpisu: | 1 Cze, 1980 |
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Zdunowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Doskonałej klasy architektura, choć zachowująca tradycyjny wydłużony kształt ziemiańskiego dworu, to jednak w poszczególnych elementach i formach dekoracyjnych bardziej miejska niż wiejska. I to miejska w najlepszym ówczesnym europejskim wydaniu, godna porównania z willami Wiednia czy Berlina początków XX wieku, o neobarokowym wyrazie, zabarwiona rodzącym się modernizmem i poddana wpływom modnych form secesyjnych. Dwór wzniesiony został w latach 1905–1910 dla Stanisława i Cecylii Jaworowskich. Jest budowlą parterową, nakrytą dachem łamanym, z trójosiową piętrową częścią środkową wyraźnie wyodrębnioną, opiętą pilastrami wielkiego porządku i zwieńczoną falistym, neobarokizującym szczytem. Również wyłamany czterospadowy dach tej części sprawia, że zyskuje ona autonomię zgrabnej miejskiej willi na planie kwadratu, „przypadkiem” włączonej w większą strukturę. Za ukłon w stronę ziemiańskiej tradycji uznać można niezwykle skromny, wręcz symboliczny dwukolumnowy ganek poprzedzający wejście. Z lewej strony, na skraju, niesymetryczną kompozycję całości dopełnia płytki ryzalit z wielobocznie wyłamanym aneksem, nad którym balkon. W salonie na sufi cie secesyjna dekoracja sztukatorska, a na klatce schodowej secesyjne płytki ceramiczne. Projekt dworu powstał zapewne w kręgu znanego i wziętego wiedeńskiego atelier architektonicznego Fellner&Helmer, cieszącego się powodzeniem również wśród polskich fundatorów.
W 1398 roku wspomniany Przybysław ze Zdunowa – Przibislaus de Sdunowo procurator zacrocimensis. Od 1782 roku własność Tadeusza Czerskiego, pułkownika wojsk koronnych, a od początku XX wieku Stanisława i Cecylii Jaworowskich. W końcu lat dwudziestych właścicielką majątku liczącego 371 hektarów była Cecylia Jaworowska. Ostatnimi właścicielami Zdunowa byli Domańscy.
Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki
Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".
Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.
Opis książki od wydawcy:
Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.
Współautor publikacji: Marcin Libicki
ISBN: 978-83-7301-826-6
Ostatnie wydanie: 2013 r.
Nakład książki został wyczerpany
Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: