Twój koszyk jest pusty

Dwór w Szczytnie

  • dwór w Szczytnie

    Autor: Piotr Libicki

  • dwór w Szczytnie

    Autor: Stanley Bandzior, 2022 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Załuski

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Szczytnie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Szczytnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku własność Wągrodzkich, w tym w 1783 roku Adama Wągrodzkiego, pisarza ziemskiego zakroczymskiego. W początkach XIX wieku w rękach Kobylnickich, potem Terencjusza Zalewskiego, następnie w końcu XIX wieku Zofii Izydory z Dziechcińskich Powichrowskiej, a później Rauów. Majątek w Szczytnie w 1870 roku został podzielony na dwa folwarki.

Dwór

Choć dwór w Szczytnie powstał z końcem XVIII wieku, jego architektura niewiele się różni od wznoszonych od około połowy XVII stulecia siedzib średniozamożnej szlachty, parterowych, na planie zbliżonym do kwadratu, nakrytych wysokim polskim dachem łamanym. Jest to typ dworu, który Jakub Kazimierz Haur w swej bezcennej Ziemiańskiej generalnej Oekonomice z 1679 roku nazywał „chudopa-cholskim” w odróżnieniu od dworu „pańskiego”. Typ ten charakteryzował się usytuowaniem kuchni w samym środku budynku, tzw. ciemnej kuchni, oraz podziałem na część mieszkalno-reprezentacyjną (przede wszystkim izba i ogrzewany alkierz przeznaczony do spania) i gospodarczą z izbą czeladną. Dwór „pański” miał tylko i wyłącznie charakter mieszkalno-reprezentacyjny. Jego środkową część zajmowała sień na przestrzał, z czasem sień i salon. Wszystkie pomieszczenia czeladne, komora, kuchnia, znalazły się w stawianych przy dworach „pańskich” oficynach. Wejście do „chudopacholskiego” dworu w Szczytnie poprzedza sionka, nakryta dwuspadowym daszkiem z okapem, która w XIX wieku zastąpiła drewniany ganek na słupach. Kolumnowy ganek, uznawany dziś za znak rozpoznawczy polskiego dworu, pojawi się dopiero około połowy XVIII wieku, a na dobre w ziemiańskiej architekturze zakorzeni się z początkiem XX stulecia. Na skraju parku znajduje się murowana kapliczka upamiętniająca kapitana 38. Pułku Strzelców Lwowskich Mikołaja Gutkowskiego poległego w wojnie polsko-bolszewickiej pod Kijowem 27 lipca 1920 roku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Stanley Bandzior, 2022 r. (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.