Twój koszyk jest pusty

Dwór w Drozdowie

dwór w Drozdowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Raciąż

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Drozdowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Drozdowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku w Drozdowie było trzech właścicieli – Drozdowscy, Pączkowscy i Sempławscy. W 1905 roku własność Antoniego Ossowskiego, a potem de Thunów. W 1909 roku właścicielem Drozdowa był Wincenty de Thun, a w końcu lat dwudziestych Jan de Thun. Majątek liczył wówczas 504 hektary. W rękach de Thunów Drozdowo pozostało do końca. Stanisław de Thun (ur. 1894), syn właściciela Drozdowa Jana de Thun, ppłk Wojska Polskiego, żołnierz Legionów, uczestnik wojny 1920 roku, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego 1944 roku, odznaczony Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych, poległ 3 sierpnia 1944 przy ul. Leszno w Warszawie. Jego żona Eligia Zofia z Wachowskich była autorką znanej niegdyś powieści „Alarm dla miasta Warszawy trwa”, wydanej w 1946 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony w 1910 roku dla de Thunów (data w szczycie elewacji frontowej), parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z wystawką dachową na osi zwieńczoną trójkątnym naczółkiem. Wejście poprzedzone czterokolumnowym gankiem niosącym balkon. Przed wejściem szerokie schody.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.