Twój koszyk jest pusty

Dwór w Bogusławicach

dwór w Bogusławicach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Płońsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Bogusławicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bogusławicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XX wieku Bogusławice były własnością Jaworowskich, w tym w 1905 roku Antoniego Jaworowskiego, a później Stefana Jaworowskiego. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielem był Stefan Jaworowski, a majątek liczył 344 hektary. Ostatnim właścicielem Bogusławic był Artur Jaworowski.

Dwór

Dwór wzniesiony zapewne około połowy XIX wieku, przekomponowany w ostatnich latach. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z ryzalitem w części środkowej przechodzącym w zwieńczoną trójkątnym naczółkiem wystawkę dachową. Wejście poprzedzone filarowym portykiem wspierającym balkon piętra. Pierwotnie dwór pozbawiony był mieszkalnego poddasza, a ryzalit był niższy, bez drzwi balkonowych, jedynie z charakterystycznymi okrągłymi okienkami z obu stron. Poprzedzający wejście filarowy ganek nakryty był dość płaskim trójspadowym daszkiem. Dobudowany został do dworu zapewne na początku XX wieku. Dysonansem jest też nieproporcjonalnie duże skrzydło po jednej ze stron budynku, rozbudowane w ostatnim czasie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.