Twój koszyk jest pusty

Dwór w Skarboszewie

  • dwór w Skarboszewie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Naruszewo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Skarboszewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Skarboszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XVIII wieku Skarboszewo było własnością Arciechowskich, w 1905 roku Antoniego Klukowskiego, a w 1909 roku Konstantego Klukowskiego. Pod koniec lat dwudziestych właścicielem w Skarboszewie był wciąż Konstanty Klukowski. Majątek liczył wówczas 122 hektary. W tym czasie w Skarboszewie był drugi właściciel większej własności, liczącej 106 hektarów – Józef Brenda. Syn Konstantego Klukowskiego ze Skarboszewa Czesław Klukowski (ur. 1896), aresztowany w 1945 roku przez NKWD i wywieziony w głąb ZSRR, zmarł w transporcie.

Dwór

Trudno w tym skromnym, bezstylowym domu dostrzec ośrodek nawet najskromniejszej ziemskiej własności, a jednak był to kiedyś dwór. Parterowy, nakryty dachem dwuspadowym z drewnianą werandą poprzedzającą wejście. Wzniesiony około 1900 roku, przywołuje wspomnienie XVI, XVII, a nawet XVIII wieku, kiedy liczna i biedna mazowiecka szlachta była ulubionym tematem kpin i żartów całej Rzeczpospolitej. „Comes de Wątory, gdzie jeden kmieć a trzy dwory!” Ulryk von Werdum, podróżujący przez Mazowsze na początku lat siedemdziesiątych XVII wieku wspomina, że widział szlachcica, „co z szablą u boku popędzał wóz z gnojem na pole”. Szabla przypięta do pasa to jedyna rzecz odróżniająca zagrodowego szlachcica od chłopa. Jedyna, ale jakże ważna, bo rodząca świadomość przynależności do wielkiej szlacheckiej braci i dumę, że „szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie!” A więc jego głos był tak samo ważny jak głos najwyższego dygnitarza szlacheckiej republiki! Jego głos mógł zdecydować o wyborze króla! Ba, on sam mógł zostać królem! Proces rozdrobnienia powodował, że już od XVI wieku duża część najbiedniejszej szlachty mazowieckiej przechodziła na służbę, wyjeżdżała do miasta lub emigrowała do Prus, na Litwę lub na Ukrainę. Zamożniejsza powiększała natomiast swój stan posiadania przez skupowanie własności. W efekcie w drugiej połowie XIX wieku coraz trudniej mówić o szlachcie zagrodowej, choć podobno jeszcze dziś na Mazowszu daje się odróżnić zagrodę „szlachecką” od „chłopskiej”.Przy tak niewielkiej własności dziwi wyeksponowane położenie szlacheckiego „domu”, na lekkim wzniesieniu, nieco powyżej zabudowy wsi. Wydaje się, że szlachecka duma winna w tym wypadku ustąpić trafnej zasadzie sformułowanej przez anonimowego autora Krótkiej nauki budowniczej dworów, pałaców, zamków podług nieba i zwyczaju polskiego z 1659 roku, iż „nie od rzeczy consideratia tak dom stawiać, żebyś z okna sąmsiada nie widział. Jeżeli włość wielka, to możesz na pagórku, o dwóch i trzech piętrach. Bo gdy cię spyta kto, czyję to wieś widać, odpowiesz śmiele – moję. Jeżeli zaś szczupła majętność, rozumiałbym w równinie i o jednym piętrze. Albowiem, moim zdaniem, niepiękny i niewesoły jest prospekt na bliskiego nazbyt sąmsiada”.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.