Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kucharach-Skotnikach

dwór w Kucharach-Skotnikach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat pruszkowski, gmina Brwinów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kucharach-Skotnikach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kucharach-Skotnikach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku właścicielem Kuchar i sąsiadujących z nimi Skotnik był Teodor Myszczyński, sędzia ziemski zakroczymski. W 1909 roku zarówno Kuchary, jak i Skotniki były własnością Juliana Łuszczewskiego. W późnych latach dwudziestych właścicielem majątku liczącego 251 hektarów był Wacław Rosiński.

Dwór

Bardzo ładny, proporcjonalny dwór wzniesiony w ostatniej ćwierci XVIII wieku, parterowy, nakryty dachem mansardowym, z niezwykle umiejętnie dodanym w ostatnich latach szerokim trójosiowym ryzalitem w elewacji ogrodowej wyższym o kondygnację mezzanina. Ryzalit artykułowany czterema pilastrami w wielkim porządku, podtrzymującymi przerwane na środku i spięte półkolistą arkadą belkowanie – podstawę trójkątnego frontonu. Elewacja frontowa z wystawką na osi powyżej wejścia, zwieńczoną trójkątnym naczółkiem z podobnym motywem spinającej arkady. Portyk, złożony z dwóch par toskańskich kolumn podtrzymujących balkon, również dodany został w ostatnich latach, zgodnie z obowiązującą od początków XX wieku do dziś zasadą, że jest on nieodzownym, a nawet konstytuującym ziemiańską siedzibę elementem. Naroża budynku boniowane. W bliskości dworu oficyna, wzniesiona w ostatnim czasie, lecz utrzymana w klasycystycznej stylistyce końca XVIII i początków XIX wieku, na rzucie kwadratu, parterowa z kondygnacją mezzanina, nakryta dachem uskokowym, boniowana. Kondygnacje rozdzielone gzymsem. Przypomina ona wzniesione w epoce oficyny przy pałacach i dworach w Małej Wsi, Młochowie, Helenowie i Błędowie. Wielka szkoda, że nie zachował się pierwotny osiemnastowieczny układ z bramą wjazdową na osi dworu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.