Twój koszyk jest pusty

Dwór w Czerwinie

dwór w Czerwinie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Czerwin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Czerwinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Czerwinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1398 roku Czerwin był własnością braci Mikołaja, Jakuba, Macieja i Dobiesława Kaimów z Niestępowa, od 1425 roku w części Wielisława Bacza z Buczyny, protoplasty Czerwińskich herbu Lubicz, a w części od 1448 roku Wawrzyńca Ponikiewskiego. W XVI wieku część była własnością Mikołaja Czerwińskiego, a następnie w części lub w całości Jakuba Grodzickiego (zm. 1609), wojskiego łomżyńskiego, potem jego syna Piotra Jakuba Grodzickiego (zm. 1661), kasztelana zakroczymskiego, później jego zięcia Janusza Wessla (zm. 1667), wojewody płockiego, w 1683 roku Stanisława Wessla, kasztelana warszawskiego, a w drugiej ćwierci XVIII wieku Józefa Celińskiego. W 1783 roku Czerwin należał do podczaszyny Marianny z Szostkowskich, wdowy po podczaszym czernichowskim Józefie Celińskim, ministrze króla Stanisława Leszczyńskiego. W XIX wieku w rękach najpierw Łubieńskich, od 1850 roku Schürrów, od 1870 roku Andlauerów, a w latach 1933–1939 Konarskich.

Dwór

Choć trudno uznać, by odbudowywany od fundamentów dwór w Czerwinie zachowywał jakąkolwiek wartość budowli historycznej, to w formach zbliżony jest do dworu stojącego tu przed wojną. Jego zalążkiem była wzniesiona w pierwszej połowie XVIII wieku zapewne dla Celińskich siedziba. Została ona rozbudowana najpierw po 1850 roku zapewne przez Augusta Schürra i potem na początku XX wieku przez Wawrzyńca Andlauera. W efekcie powstał rozległy dwór parterowy, z piętrowymi, różnej wysokości nieregularnymi ryzalitami od frontu, opiętymi pilastrami boniowanymi na wysokości przyziemia. Okna i drzwi w fasadzie rozmieszczone były nieregularnie, a między ryzalitem środkowym a wschodnim znajdowała się triada okien zamkniętych półkoliście. Elewacja ogrodowa rozczłonkowana była parami lizen i poprzedzona tarasem.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.