♕Dwory i Pałace Polski: pałac Grzegorzewice I historia
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Grzegorzewicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Grzegorzewicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Grzegorzewice należały do Władysława Mieczyńskiego, chorążego mszczonowskiego, w 1909 roku do Jana Kijewskiego, a w latach dwudziestych Zofii Kuszell. Majątek liczył wówczas 230 hektarów. W 1927 roku sprzedany został profesorowi stomatologii Alfredowi Meissnerowi.

Pałac

Pierwotny klasycystyczny dwór z około połowy XIX wieku był kilkakrotnie przekształcany, m.in. w okresie międzywojennym z inicjatywy prof. Alfreda Meissnera. Jest to w efekcie pałac-willa o cechach klasycystycznych, piętrowy, nakryty niskim dachem czterospadowym, z płytkimi ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami w dwóch naprzeciwległych elewacjach. W jednej z nich, pierwotnie zapewne elewacji frontowej, weranda opięta czterema półkolumnami i zwieńczona niedużym tarasem. Niewykluczone, że był to swego czasu otwarty kolumnowy ganek. Oryginalnym uzupełnieniem przysadzistej bryły pałacu jest prostokątna czterokondygnacyjna wieżyczka, zwieńczona przestylizowanym blankowaniem oraz piętrowa, kwadratowa dobudówka w formie pawilonu, nakryta dachem namiotowym.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki