Twój koszyk jest pusty

Dwór w Petrykozach

dwór w Petrykozach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grodziski, gmina Żabia Wola

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
W remoncie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Petrykozach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Petrykozach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Aż do XVIII wieku miejscowość należała do Petrykowskich. W XIX wieku ko-lejno w posiadaniu Janaschów, Grabowskich, Sztremerów, w tym w 1909 ro-ku Aleksandra Sztremera. Od 1913 roku w rękach Piotra i Marii Bagniewskich, a od 1917 roku Edwarda Broel-Platera z Osuchowa, który pozostawał właścicie-lem aż do końca. U schyłku lat dwudziestych majątek liczył 970 hektarów. Syn ostatniego właściciela Edward Broel-Plater (ur. 1906), uczestnik kampanii wrze-śniowej, zginął 12 września 1939 roku w Stawiskach pod Mińskiem Mazowiec-kim. W czasie II wojny śmierć z rąk wroga poniosło dziewięciu przedstawicieli rodziny Broel-Platerów.

Dwór był własnością znanego aktora Wojciecha Siemiona, mieścił prywatną galerię sztuki, która funkcjonowała w nim do jego śmierci w 2010 roku. W 2013 roku dwór został zniszczony przez pożar. W 2018 roku syn Wojciecha Siemiona, Krzysztof, rozpoczął odbudowę dworu.

Dwór

Zniekształcony powojenną przebudową dwór wzniesiony został w 1877 roku dla Ludwika Górskiego według projektów uznanego architekta, autora wnętrz pałacu-zamku w Starejwsi, projektanta pałacu w Stoku Lackim oraz dworu w Gałkach Bolesława Pawła Podczaszyńskiego (1822–1876). W kompozycji bryły wyraźnie zarysowywały się boczne skrzydła-ryzality, mimo że pierwotnie niższe, to podobnie jak dziś wyrastające ponad parterowy niegdyś korpus dworu. Wejście poprzedzone zniekształconym po wojnie gankiem filarowo-kolumnowym. Dwór jest pięknie położony, nieznacznie ponad miejscowością, frontem skierowany ku znajdującemu się po drugiej stronie kościołowi. Tworzy tym samym ze świątynią tradycyjną oś – symbol boskiej i ziemskiej władzy. To pomiędzy dworem a kościołem, tronem a ołtarzem rozgrywało się życie mieszkańców wsi. Ponadto w kościele, wzniesionym również przez Bolesława Pawła Podczaszyńskiego i Zygmunta Kiślańskiego w latach 1874–1875, znalazło się mauzoleum Górskich. Mieszkańcy dworu spoglądali więc także w kierunku miejsca wiecznego spoczynku swych antenatów i swego w przyszłości.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013,
Zdjęcia: Piotr Libicki, Stanley Bandzior (udostępniono za zgoda autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.