Twój koszyk jest pusty

Dwór w Podkowie Leśnej- Stawisku

dwór w Podkowie Leśnej- Stawisku

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grodziski, gmina Podkowa Leśna

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Podkowie Leśnej- Stawisku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Podkowie Leśnej- Stawisku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Folwark Wilhelmów był własnością przemysłowca Stanisława Wilhelma Lilpopa. Z folwarku wykrojona została posiadłość o nazwie Stawisko dla córki Stanisława Wilhelma Lilpopa Anny, od 1922 roku zamężnej ze znanym pisarzem Jarosławem Iwaszkiewiczem (1894–1980), członkiem grupy poetyckiej Skamander, po wojnie długoletnim prezesem Związku Literatów Polskich, laureatem w 1970 roku Leninowskiej Nagrody Pokojowej, autorem m.in. powieści Sława i chwała. W rękach rodziny Iwaszkiewiczów Stawisko pozostawało aż do śmierci pisarza.

Dwór

Dwór wzniesiony został w latach 1924–1928 według projektu Stanisława Gądzikiewicza (1881–1948) dla pisarza Jarosława Iwaszkiewicza i jego żony Anny Lilpop, pochodzącej z rodziny wielkich przemysłowców warszawskich. Jest budowlą piętrową, nakrytą dachem czterospadowym, z płytkim ryzalitem w czę-ści środkowej zwieńczonym trójkątnym frontonem z herbem Iwaszkiewiczów Trąby w tympanonie. Przed wejściem czterokolumnowy ganek wspierający balkon. Tym, co decyduje o wdzięku tego domu-willi, jest obszerne termalne okno. Wraz z dwoma charakterystycznymi dla klasycyzującej architektury okresu międzywojennego owalnymi okienkami po dwóch stronach wejścia i kolumnowym gankiem tworzy przyjemną całość. Spodziewany podłużny plan budowli przełamuje od strony ogrodu skrajny ryzalit nakryty dachem dwuspadowym z naczółkiem. Wyjście do ogrodu poprzedza drewniana weranda, nad którą taras pierwszego piętra.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.