Twój koszyk jest pusty

Dwór w Książenicach

  • dwór w Książenicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grodziski, gmina Grodzisk Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Książenicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Książenicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Co najmniej od lat trzydziestych do lat pięćdziesiątych XIX wieku Książenice były własnością Eustachego Marylskiego. Eustachy Marylski (1806–1888), syn Piotra Marylskiego, kapitana wojsk kościuszkowskich, podróżnik i literat, autor cennego opracowania Pomniki i mogiły Polaków na cmentarzach zagranicznych, wydanego w 1860 roku, przyjmował w Książenicach swego przyjaciela poetę Kazimierza Brudzińskiego. W początkach XX wieku własność Bychowców, w tym w 1909 roku Zdzisława Bychowca. W końcu lat dwudziestych Książenice należały do Marii Rozwadowskiej. Majątek liczył wówczas 416 hektarów. Później własność Oppenheimów.

Dwór

Dwór wzniesiony około 1930 roku, być może dla Marii Rozwadowskiej, parterowy, nakryty dachem naczółkowym z szerokimi wystawkami na osi obu elewacji zwieńczonymi falistymi szczytami. Od ogrodu filarowokolumnowy portyk wspierający balkon. Od frontu niezbyt szczęśliwie dobudowany w ostatnim czasie mały ganek kolumnowy o nie najlepszych proporcjach. Dwór, posiadający pewne cechy stylu polskiego, jak barokowe szczyty wystawek oraz klasycyzujący kolumnowo-filarowy portyk, bardziej przypomina miejskie i podmiejskie wille wznoszone w tym czasie niż historyczne barokowe czy klasycystyczne dwory. W podobieństwie tym nie jest jednak odosobniony, by wspomnieć ziemiańskie siedziby w Adamowiźnie, Boguszówce, Kurczowej Wsi czy Ujazdowie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.