Twój koszyk jest pusty

Dwór w Izdebnie Kościelnym

dwór w Izdebnie Kościelnym

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grodziski, gmina Grodzisk Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Dom Pomocy Społecznej DPS Izdebno Kościelne
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Izdebnie Kościelnym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Izdebnie Kościelnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVII wieku Izdebno Kościelne było zapewne własnością Izbieńskich, w tym w 1621 roku Adama Izbieńskiego, podczaszego sochaczewskiego. Od drugiej połowy XVIII wieku należało do Szymanowskich, w tym w latach siedemdziesiątych XVIII wieku do Michała Szymanowskiego, starosty sochaczewskiego, a około 1840 roku Doroty z Szymanowskich i jej męża Piotra Galicheta. Później w rękach Łubieńskich, Kronenbergów, a od 1866 roku do okresu międzywojennego Plebańskich, w tym w 1909 roku Jana Plebańskiego. W końcu lat dwudziestych właścicielem Izdebna Kościelnego był Jan Plebański, a majątek liczył 229 hektarów. Ostatnimi właścicielami majątku byli Szczyglińscy.

Dwór

Trudno odmówić ponadczasowego wdzięku wznoszonym około 1800 roku na Mazowszu klasycystycznym dworom. Jednym z nich jest dwór w Izdebnie Kościelnym – wzniesiony właśnie około 1800 roku dla Szymanowskich – parterowy, nakryty czterospadowym dachem, z piętrowym ryzalitem środkowym artykułowanym pilastrami wielkiego porządku i zwieńczonym trójkątnym frontonem. W elewacji ogrodowej analogiczna piętrowa część środkowa, zryzalitowana, pozbawiona jedynie pilastrowych podziałów. Elewacje dworu boniowane.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.