Twój koszyk jest pusty

Dwór I w Adamowiźnie

  • dwór w Adamowiźnie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grodziski, gmina Grodzisk Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu I w Adamowiźnie

Przeczytaj więcej informacji o dworze I w Adamowiźnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia i dwór

Powszechne w Europie końca XIX wieku poszukiwanie stylów architektonicznych wyrażających narodową tożsamość w Polsce zaowocowało ukształtowaniem się z początkiem XX wieku stylu polskiego. Największe znaczenie miały tu konkursy na dwory w Opinogórze na Mazowszu z 1908 roku i Niegowici w Małopolsce z 1913 roku oraz powstały już wcześniej, bo w roku 1901, według projektu Jana Heuricha młodszego, mazowiecki dwór w Dłużewie. Źródłem inspiracji była rezydencjonalna architektura I Rzeczpospolitej, zwłaszcza czasów saskich i epoki stanisławowskiej – barokowe dwory alkierzowe nakryte łamany-mi dachami i klasycystyczne siedziby o charakterystycznych kolumnowych gan-kach. Styl polski rodził się jednak jako architektura powszechna, nie tylko ziemiańskich siedzib, ale również miejskich i podmiejskich willi. Przekonują o tym projekty zgłoszone na konkurs na dom w formie dworu na Wystawę Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym w Krakowie w 1912 roku. W ich wypadku prócz oczywistych inspiracji polskim dworem, o czym świadczy sztandarowy motyw kolumnowego ganku, dostrzec można wpływ architektury niewielkiego, wygodnego i nowoczesnego angielskiego domu wiejskiego, tak zwanego cottage, który zyskiwał na popularności z początkiem XX wieku. Doskonałym przykładem połączenia rodzimych tradycji z europejską modą jest dwór w Adamowiźnie, wzniesiony około roku 1930 według projektów Witolda Pokrowskiego dla dr. Mateusza Chełmońskiego, lekarza i społecznika, bratanka słynnego malarza Józefa Chełmońskiego. Jest to budowla parterowa, na planie kwadratu, nakryta dachem łamanym, z kolumnowymi gankami w elewacji frontowej i ogrodowej. Ze wszystkich czterech stron wystawki dachowe.

W podobnym duchu wzniesiono w tym czasie wiele domów w rezydencjonalnych miejscowościach, jak Podkowa Leśna, Milanówek czy Konstancin, oraz dwory w Kurczowej Wsi, Boguszówce i Ujazdowie.

Pierwotnie młynarska osada o nazwie Stare stanowiła część dóbr radziwiłłowskich. W 1899 roku właścicielem niewielkiego terenu w osadzie Stare został dr Adam Chełmoński, specjalista chorób płucnych, wieloletni ordynator warszawskiego szpitala Dzieciątka Jezus, inicjator i współorganizator pierwszego sanatorium przeciwgruźliczego w Otwocku. Zmienił on nazwę miejscowości na Adamowizna. W okresie międzywojennym własność dr. Mateusza Chełmońskiego, syna Adama.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.