Twój koszyk jest pusty

Dwór w Miastkowie Kościelnym

dwór w Miastkowie Kościelnym

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat garwoliński, gmina Miastków Kościelny

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Pałac Nogalin Mansion
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Miastkowie Kościelnym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Miastkowie Kościelnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miastków Kościelny w XV wieku był własnością Radzimińskich, w XVI wieku Prażmowskich, a w początkach XVIII wieku Lasockich. W 1723 roku sprzedany został Janowi Przebendowskiemu, podskarbiemu wielkiemu koronnemu. W latach 1730–1753 własność marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego, od 1767 roku Radziwiłłów, od 1820 roku Bnińskich, w tym senatora Aleksandra Bnińskiego, później od 1845 roku Gąssowskich, w tym sędziego pokoju okręgu żelechowskiego Piotra Gąssowskiego, a następnie jego syna Ignacego Tomasza Gąssowskiego, również sędziego pokoju. Od 1902 roku majątek należał do Jakuba Potockiego i w końcu lat dwudziestych liczył 683 hektary. W 1934 roku zgodnie z testamentem przeszedł wraz całym wartym 37 milionów złotych majątkiem Potockiego, m.in. pałacem w Helenowie, na założoną przez niego fundację jego imienia, której celem były badania nad rakiem i gruźlicą.

Dwór

Zaczątkiem rezydencji był parterowy dwór, wzniesiony zapewne dla Bnińskich z początkiem XIX wieku. Został on po połowie stulecia powiększony o parterowe, złożone z dwóch części skrzydło połączone z korpusem dworu arkadowym łącznikiem. W 1880 roku z inicjatywy Ignacego Gąssowskiego wprowadzono kolejne zmiany: podwyższono część korpusu dworu o piętro, dobudowano do jego boku kwadratową wieżę i ujednolicono architektoniczną dekorację, wprowadzając boniowane lizeny odcinające skrajne osie budynku oraz ujmujące oś środkową, zwieńczoną trójkątnym naczółkiem i poprzedzoną kolumnowym gankiem. W efekcie rezydencja stała się dość dziwacznym, pozbawionym harmonii i niepięknym konglomeratem brył o eklektyczno-klasycystyczno-neore-nesansowym charakterze.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.