Twój koszyk jest pusty

Dwór w Nadolcach

  • dwór w Nadolcach
    Autor: Andrzej Łuczyński, 2010 r.

Zapoznaj się z historią dworu w Nadolcach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Nadolcach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

We wsi Nadolce położonej w gminie Łaszczów znajduje się dawny zespół dworski w skład którego wchodzi dwór i wymagająca remontu rządcówka. Najdawniejszymi właścicielami Nadolec byli Łaszczowie. Prawdopodobnie w posagu Marianny Łaszczówny, dobra te przeszły w posiadanie jej męża Stanisława Potockiego, wojewody smoleńskiego. W latach 80. XVIII w. w trakcie wyprzedaży dóbr krystynopolskich przez Szczęsnego Potockiego, Nadolce nabył sędzia grodzki lwowski Paweł Gembarzewski i przekazał je swojej córce Józefie, zamężnej z Franciszkiem Łukawskim. Około 1840 r., zapewne drogą kupna, Nadolce przeszły do Jana Szeptyckiego - pana na Łaszczowie, Ciotuszy i innych okolicznych miejscowościach. Po nim dobra te dostały się jego bratankowi - Janowi Kantemu Szeptyckiemu. Jego wnuk - Jan Kazimierz Szeptycki - był właścicielem majątku do 1939 r.

Prawdopodobnie Franciszek Robert Łukawski około 1810 r. wybudował w Nadolcach stosunkowo niewielki, klasycystyczny, murowany, kryty gontem dwór. Parterowy budynek wzniesiony był na planie prostokąta, o wysokim dachu. W centrum siedmioosiowej elewacji dworu, od strony podjazdu (północy), znajdowała się szeroka, ale płytka trójosiowa wnęka, flankowana w narożach pojedynczymi kolumnami. Po obu stronach drzwi wejściowych stały dwie pary dalszych kolumn. Elewacja tylna miała identyczny portyk jak od frontu, ale bez kolumn przyściennych. Pod nim mieścił się taras, z którego rozpościerał się piękny widok na dolinę rzeki Huczwy, rozległe stawy i rysujące się na horyzoncie park oraz pałac w Łaszczowie. Wnętrze budynku miało układ traktowy, amfiladowy, ale nieregularny. Sień z podłogą oświetlona była oszklonymi drzwiami, zaopatrzona w kwadratowy piec kaflowy i murowany bielony kominek. Pokoje reprezentacyjne, znacznie większe od pozostałych, mieściły się w części południowo-zachodniej. Dwanaście pomieszczeń na parterze i dwa na piętrze odznaczały się dużą prostotą. Bardziej okazale przedstawiały się piece z ozdobnych - zielonych, brązowych i białych kafli. Dwór jednak nie miał bogatszego wyposażenia ruchomego. W czasach rezydowania w Nadolcach Szeptyckich w pałacu mieszkał ich krewny Jordan Feliks Kossecki - rotmistrz byłych wojsk polskich. Po jego śmierci dwór przeznaczony został na siedzibę administracji dóbr i w tym charakterze służył do II wojny światowej.

Do dworu wjeżdżało się od strony zachodniej przez bramę o dwóch masywnych murowanych słupach. W jej pobliżu znajdowały się zabudowania gospodarcze i budynek mieszkalny dla służby. Przed frontowym portykiem dworu nie było tradycyjnego okrągłego gazonu.

Źródła wiedzy
  • Andrzej Łuczyński, Grażyna Hołubowicz-Klitza, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, Cęść 4, powiaty: biłgorajdzki, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski, Dęblin 2011.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Łuczyński

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
A/469
Data wpisu do rejestru:
28 wrzesień 1989
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Łaszczów

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.