Twój koszyk jest pusty

Dwór w Bystrzycy

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat lubelski, gmina Wólka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieznany
Zastosowanie:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park, zespół bud. gosp.: spichlerz, pozostałości obory, w gran. wg zał. planu
Numer rejestru:
A/742

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Bystrzycy

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bystrzycy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Warto przemierzyć malowniczą okolicę Bystrzycy. W XIV i XV w., wieś nosiła nazwę Bestritia, bądź Bystrzyca Radzibog. Dobra, na których leży Bystrzyca, należały najpierw do Kijańskich, następnie do Jełomalińskich, a od 1727 r. do II wojny światowej do Roj owskich. Ostatni właściciele wznieśli nad brzegiem rzeki klasycystyczny piętrowy pałac, od frontu ozdobiony wspartym na czterech kolumnach portykiem, kolistym podjazdem i klombem. Obiekt zbudowano na miejscu drewnianego dworu obronnego z XVI w. W drugiej połowie XIX w. na klombie jeden z właścicieli posadził jesion płaczący, by upamiętnić narodziny swojej córki. Drzewo to rośnie do dziś i jest pomnikiem przyrody. Z dawnego parku dworskiego zachowało się ok. 130 wyniosłych drzew: klonów, lip, grabów, a urwista krawędź wzgórza prezentuje się bardzo malowniczo.

Po II wojnie światowej pałac przejęło kuratorium oświaty w Lublinie i utworzyło w nim dom dziecka, a w 1976 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W trakcie remontu budynku zniknęły, opisane w 1921 r. w pamiętniku Marii Rojowskiej, sztukaterie, kolumny w salonie oraz lustra. Pojawiły się korytarze, nierówne schody, a oranżerię połączono z budynkiem głównym. Obecnie dwór i park są zadbane.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Andrzej Łuczyński

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.