♕Dwory i Pałace Polski: pałac Bystrzyca Nowa I historia
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Bystrzycy Nowej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bystrzycy Nowej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Bystrzyca Nowa położona jest w gminie Strzyżewice, nad rzeką Bystrzycą. Na początku XVI w. rodzina Żarczyńskich zbudowała w tej miejscowości zamek. Powstał on na lewym brzegu rzeki Bystrzycy i był w kształcie litery ,.:Z". Posiadał dwie kondygnacje, budynek mieszkalny, głębokie piwnice i otoczony był murem obronnym. Wjazd na dziedziniec prowadził przez wysoką wieżę. Podczas wojny szwedzkiej w 1704 r. na zamku przebywał król szwedzki Karol XII. 11 O lat później zamek odwiedził książę Jerzy Adam Czartoryski. Na przestrzeni wieków właścicielami zamku były rodziny Gorajskich, Skarbków, Kiełczewskich, Koźmianów. Gdy budowla należała do rodziny Kiełczewskich, została podzielona na dwie części pomiędzy braci.

W późniejszym czasie niezamieszkała część wschodnia, która popadała w ruinę, została odnowiona. Natomiast część zachodnia przez cały czas była zamieszkała, lecz w wyniku częstego przebudowywania straciła swój pierwotny wygląd. Podczas drugiej wojny światowej w 1943 r. zamek strawił pożar i dwa lata później został częściowo rozebrany. Obecnie z zamku pozostały fragmenty piwnic i fundamentów, a z ruin pałacu jedynie miejsce.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk.