Twój koszyk jest pusty

Pałac W Bystrzycy Nowej

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat lubelski, gmina Strzyżewice

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Ruiny
Numer rejestru:
A/293

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Bystrzycy Nowej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bystrzycy Nowej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Bystrzyca Nowa położona jest w gminie Strzyżewice, nad rzeką Bystrzycą. Na początku XVI w. rodzina Żarczyńskich zbudowała w tej miejscowości zamek. Powstał on na lewym brzegu rzeki Bystrzycy i był w kształcie litery ,.:Z". Posiadał dwie kondygnacje, budynek mieszkalny, głębokie piwnice i otoczony był murem obronnym. Wjazd na dziedziniec prowadził przez wysoką wieżę. Podczas wojny szwedzkiej w 1704 r. na zamku przebywał król szwedzki Karol XII. 11 O lat później zamek odwiedził książę Jerzy Adam Czartoryski. Na przestrzeni wieków właścicielami zamku były rodziny Gorajskich, Skarbków, Kiełczewskich, Koźmianów. Gdy budowla należała do rodziny Kiełczewskich, została podzielona na dwie części pomiędzy braci.

W późniejszym czasie niezamieszkała część wschodnia, która popadała w ruinę, została odnowiona. Natomiast część zachodnia przez cały czas była zamieszkała, lecz w wyniku częstego przebudowywania straciła swój pierwotny wygląd. Podczas drugiej wojny światowej w 1943 r. zamek strawił pożar i dwa lata później został częściowo rozebrany. Obecnie z zamku pozostały fragmenty piwnic i fundamentów, a z ruin pałacu jedynie miejsce.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.