Twój koszyk jest pusty

Dwór w Motyczu

  • dwór w Motyczu

    Autor: Rafał Terkner, 2019 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat lubelski, gmina Konopnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Skład zespołu:
dwór z otaczającym drzewostanem oraz z obszarem dawnego sadu i teren w granicach zewnętrznych obsadzeń d. parku – na działce wskazanej w dec., wg zał. mapy
Numer rejestru:
A/958

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Motyczu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Motyczu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z połowy XIV wieku, kiedy była własnością Firlejów. W latach 70. XV wieku w ramach wiana przeszła od Firlejów do Zaklików. W XVII wieku wczesnośredniowieczne grodzisko zostało zaadoptowane na nowożytne fortalicjum. W 1676 roku właścicielem Motycza został Łukasz Kochanowski i być może w nim należy upatrywać inicjatora tej adaptacji. W 1853 roku wieś przeszła na własność Węglińskiego. W latach 1843-1909 właścicielem majątku został baron Karol Boksender. To dla niego w latach 1843-1849 został zbudowany dwór. W 1912 roku dwór przeszedł w ręce żeńskiego zakonu, a następnie przejęła go Spółka Akcyjna Cukrowni. W 1915 roku po bitwie pod Jastkowem, w dużej sali dworu był szpital. Po zakończeniu Il wojny światowej majątek przeszedł w ręce państwa i mieściła się w nim wówczas trzyklasowa szkoła, punkt biblioteczny oraz klub Ruchu, użytkowany także jako świetlica zakładowa. Obecnie pałac stanowi własność prywatną i jest odnowiony. W Motyczu gościło wiele znanych z historii postaci. W pościgu za cofającymi się podczas potopu Szwedami na zamkowej górze zatrzymał się hetman Stefan Czarniecki. Odwiedził go także Tadeusz Kościuszko, kiedy nawoływał do walki z zaborcami. W końcu lipca 1915 roku w Motyczu zatrzymał się na postój ze swoim wojskiem marszałek Józef Piłsudski, który werbował ochotników do udziału w wojnie.

Współczesna właścicielka, Pani Małgorzata Kaczorowska odrestaurowała dwór i wiosną zaprasza chętnych do gry w golfa, które urozmaica opowieściami o dworze i legendarnych miejscach w gminie Konopnica, np. takich jak krzyż z napisem „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”, który znajdował się na krańcu Motycza. Podczas rozkopywania znajdującego się tam kurhanu znaleziono monety i skorupy. Miejscowi wierzyli, że tam straszy bo podobno ukazywały się tam ogniki i cienie.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony)
  • Waldemar Sulisz, Dwór w Motyczu, 2009 r. [dostęp online: Dziennik Wschodni]

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Rafał Terkner, 2019 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.