♕Dwory i Pałace Polski: dwór Dominów I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Dominowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dominowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Dominów położona jest w gminie Głusk. W 1531 r. była własnością szlachty zagrodowej. W 1653 r. Dominów znajdował się w rękach sędziego Stanisława Skorkowskiego, następnie Głuskich, a w 1770 r. braci Stefana i Aleksandra Gałęzowskich. W 1828 r. Wincenty Gałęzowski sprzedał dobra rodzinie Grabowskich. Maria -współwłaścicielka dóbr -po zamążpójściu za Jana Strojnowskiego, doprowadziła w 1885 r. do wydzielenia Dominowa z dóbr i budowy nowego dworu i bramy wjazdowej do folwarku o historycznej architekturze. Rodzina Strojnowskich założyła także niewielki ogród spacerowo-użytkowy, rozbudowany w 1906 r. przez Wilhelma Hessa, a także w 1911 r. przez Ludomira Kłobskiego. W latach 1928-1929 z majątku wydzielono 264 ha gruntów, na których powstały trzy kolonie, a pozostałą część wraz z dworem nabył Kazimierz Śląski. W 1944 r., po reformie rolnej, majątek został przejęty przez Skarb Państwa i utworzono w nim Zakład Poprawczy dla Nieletnich. Jeszcze w 1960 r. istniał stary dwór, gazon z podjazdem i fragment parku na tle dworu. Przebudowa jaką przeprowadzono w latach 1962-1970, doprowadziła do niemal całkowitego zatarcia pierwotnego kształtu budynku i jego walorów zabytkowych.

Na terenie parku zachowało się kilka drzew - pomników przyrody: klon pospolity, wierzba, szpaler grabowy oraz hodowlane stawy rybne. Obecnie zespół dworski użytkowany jest przez szkołę jeździecką. Brama-Wieża przeszła całkowitą renowację w 2015 roku i funkcjonuje w niej Skansen Wsi Głuseckiej oraz świetlica kulturalno-turystyczna.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Andrzej Łuczyński, 2010 r.