♕Dwory i Pałace Polski: dwór Jaroszewice I historia
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Jaroszewicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jaroszewicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Jaroszewice położona jest w środkowo-zachodniej części Równiny Bełżyckiej, nad rzeką Krężniczanką. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1409 roku Wówczas jej właścicielami byli Dziersław, Jachna i Katarzyna. W 1417 roku dołączyli do nich Chwalisław Grad, Paweł, Jurek i Michał. W latach 1438-1493 należała do klucza Bełżyce. Od 1443 roku do 1465 roku była własnością Stanisława, syna Dobka. W latach 1531-1533 właścicielami Jaroszewic byli: Chrzanowscy, Nowinowie, Kolankowscy, Matczyńscy, Makowscy, Ulatowscy. W XVIII wieku Jaroszewice pozostawały w posiadaniu Poniatowskich. Andrzej Poniatowski w 1647 roku zbudował‚ murowany dwór z alkierzem, o 2 szczytach, ogrodzony płotem. Po nich dobra przeszły kolejno w ręce: Kotlewskich, Górskich, Jaroszewskich, a w XIX wieku jako dobra babińskie do Zarańskich. Folwark funkcjonował do końca I wojny światowej.

Drewniany dwór zbudowany został w XIX wieku przez ród Zarańskich. Do wybuchu II wojny światowej w skład majątku wchodził m.in. drewniany dwór i park ze stawem. Do dziś zachowały się ruiny dworu (murowany komin) i pozostałości parku ze stawem. Obiekt jest własnością prywatną.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony)

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Andrzej Łuczyński, 2009 r.