Twój koszyk jest pusty

Dwór w Maszowie Dolnym

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat krasnostawski, gmina Rudnik

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Skład zespołu:
dwór, park
Numer rejestru:
A/1195

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Karta adresowa dworu w Maszowie Dolnym

Zapoznaj się z historią dworu w Maszowie Dolnym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Maszowie Dolnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Maszów pojawia się po raz pierwszy w spisie podatkowym dawnego województwa ruskiego w 1564 roku jako Maszow. Dziedzicami Maszowa był ród szlachecki Maszowskich herbu Lubicz. Przypuszczalnie miejscowość była ich gniazdem rodowym. Wieś była przez nich dziedziczona do XVII wieku. Poszczególne części Maszowa były w późniejszym czasie sprzedawane, dzierżawione bądź oddawane jako wiano. W XVIII wieku dzierżawcami byli Borzęccy, Piaseccy, Nieprzeccy i Kobylańscy. Na początku XIX wieku Maszów został podzielony na trzy części: Maszów Mały, Średni i Maszów – Szlachta. Obecnie Maszów składa się z dwóch części: Górnego i Dolnego.

Pod koniec XVIII wieku Maszów Dolny podzielony był między kilku właścicieli: Suchodolskich, Borowskich i Nieprzeckich. Na początku XIX wieku Borowscy w swojej części wybudowali dwór. Ich część wsi w połowie XIX wieku przeszła na własność rodziny Pszonków. Część Maszowa należąca w XIX wieku do Zagórskich, z czasem przeszła do rodziny Pszonków, a w końcu do Breźniewiczów. Na początku XX wieku dziedzicami tej części Maszowa zostali Kamienieccy i Cegłowscy. Kolejna cześć Maszowa należała do Konstantego Przewłockiego, a następnie do Garszyńskich. Na początku XX wieku odziedziczyli ją: w 1905 roku Adam Sajkiewicz, a następnie od 1918 roku Mieczysław Siwiński. Maszów Dolny - 250 hektarowy - majątek w okresie międzywojennym odziedziczył Mieczysław Siwiński, a następnie w 1930 roku Wojciech Siwiński.

W Maszowie Dolnym istniał dwór, wybudowany na początku XIX wieku przez Borowskich. Powstało również wiele budynków gospodarczych oraz reprezentacyjny ogród. Po wojnie zabudowania dworskie wraz z dworem i parkiem uległy dewastacji. Po nacjonalizacji we dworze umieszczono szkołę. Obecnie dwór jest odbudowywany, a park oczyszczony.

Ciekawostka

W 2017 roku we dworze w Maszowie członkowie Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego uczcili XV rocznicę Ziemiańskich Dożynek.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • Jacek Kiszczak, Zarys dziejów Maszowa, Rudnika i Susznia w świetle informacji historycznych i archeologicznych, Nestor. Czasopismo Artystyczne, 1 (47) 2019, s. 78-82
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony).

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Andrzej Łuczyński, 2010 r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.