Twój koszyk jest pusty

Pałac Biskupów Unickich, Chełm

  • pałac biskupi w Chełmie

    Autor: Andrzej Łuczyński

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat chełmski, gmina Chełm

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Kancelaria Parafialna
Zespół:
zespół d. katedry greckokatolickiej na Górce Katedralnej
Skład zespołu:
kościół pokatedralny, ob. paraf. pw. Narodzenia NMP z wystrojem wnętrza i ruchomościami, dzwonnica, d. klasztor bazylianów, zabudowania gospodarcze – dwa budynki, d. Brama Uściługska (Brzeska), d. pałac biskupi, budynek d. muzeum eparchialnego, mur otaczający d. cmentarz kościelny od pn-wsch., drzewostan w obrębie zespołu
Numer rejestru:
A/568
Gminna ewidencja
zabytków:
Pałac Biskupi

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu biskupów unickich w Chełmie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu biskupów unickich w Chełmie (inne nazwy: pałac biskupi, pałac biskupów chełmskich. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Pałac

Obiekt został wzniesiony w latach 1711-1730 i wchodzi w skład zespołu katedralnego na Górze Zamkowej w Chełmie. Położony jest na południowej stronie katedry, przy wysokiej skarpie.

Fundatorem pałacu był biskup Józef Lewicki. Jest to budynek jednopiętrowy, pokryty czterospadowym dachem. Posiada częściowo sklepione pomieszczenia parterowe. Był kilkukrotnie przebudowywany. W drugiej połowie XIX wieku dobudowano skrzydło wschodnie, dwukondygnacyjne z profilowanymi gzymsami, które zostało przeznaczone na pomieszczenia mieszkalne. Na piętrze znajduje się duża sala, przykryta pozornym sklepieniem zwierciadlanym. Od zachodu dobudowano przybudówkę. Po przebudowie pałac utracił jednak swoje stylowe cechy. We wnętrzach zachowały się fragmenty stolarki z XVIII wieku.

Od wschodniej części do pałacu przylegają zabudowania gospodarcze z XVII-XVIII wieku. Obiekt pełni obecnie funkcję kancelarii parafialnej.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Andrzej Łuczyński

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.