Twój koszyk jest pusty

Dwór w Okszowie

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat chełmski, gmina Chełm

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Szkoła Rolnicza

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Okszowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Okszowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Okszów położona jest w gminie Chełm i wymieniana była w źródłach w XVII wieku Pierwszymi znanymi jej właścicielami byli Michał i Zofia Sobolewscy, którzy w 1761 roku przekazali folwark bazylianom z Chełmna. Z zachowanego inwentarza wynika, że majątek był niewielki, a właściciele mieszkali w skromnym, drewnianym dworku.

Wśród kolejnych właścicieli wymieniani są: Sidorowscy, Prusinowscy, Michałowscy, Nitawscy, Karpińscy, Wiśniewscy, Zgórscy, Prażmowscy i Malinowscy. Folwark często dzierżawili mieszkańcy Chełma. W 1864 roku część dóbr została rozparcelowana. Fragment (130 morgów) kupił unicki biskup chełmski Michał Kuziemski (według innych źródeł, w 1870 roku biskup zakupił, za otrzymane od rosyjskich władz państwowych 25 tysięcy rubli, całą wieś Okszów).

W 1904 roku właścicielem majątku został Konstanty Popiel, a następnie Rosyjski Bank Parcelacyjny. W 1912 roku, na gruntach Okszowa, powstała cegielnia, której właścicielem był Samuel Dychter. W 1914 roku w zabudowaniach dworskich zorganizowano późniejszy Legion Puławski. Po I wojnie światowej obiekt przejęło państwo. W 1923 roku powołano w nim do życia Ludową Szkołę Rolniczą (obecnie Zespół Szkół - Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego), która przejęła teren podworski. Organizatorem szkoły był Zdzisław Szymankiewicz (kierował placówką do l932 roku). W uroczystościach poświęcenia szkoły w dniu 7 czerwca l925 roku uczestniczył osobiście Józef Piłsudski. Szkoła istnieje do chwili obecnej.

Dawny zespół podworski otoczony był parkiem o powierzchni 9,3 hektara. Znajduje się w nim około 1400 drzew i krzewów. Do najczęściej występujących gatunków należą: klon zwyczajny, klon jesionolistny, lipa drobnolistna, topola biała, jesion wyniosły, topola osika, grab pospolity, świerk klujący srebrzysty, świerk klujący pospolity, żywotnik zachodni i modrzew europejski. Park jest zadbany.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Andrzej Łuczyński

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.