♕Dwory i Pałace Polski: pałac Maziarnia Strzelecka I historia
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu myśliwskiego Zamoyskich w Maziarni Strzeleckiej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Maziarni Strzeleckiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Strzelce-Maziamia przez wiele lat były częścią dóbr Strzelce. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1628 roku. Jej nazwa wywodzi się od maziarzy, którzy na tych terenach zajmowali się wytapianiem smoły z żywicy drzewnej. W Strzelcach-Maziami znajduje się wybudowany w 1903 roku przez Zamoyskich pałac myśliwski i park krajobrazowy z trzema alejami z XIX i początku XX wieku.
Na uwagę zasługują wnętrza pałacowe, w których wybudowano salę balową o wysokości dwu kondygnacji i wyposażono w dębowy kominek. Sala sklepiona jest kasetonowym stropem, a ściany zdobią trofea łowieckie (poroża, ptaki, medalion dzika i łosia). Na fasadzie obiektu znajduje się herb „Jelita" - oznaka rodowa Zamoyskich.

W pałacu mieści się obecnie siedziba Nadleśnictwa Strzelce, z Leśnym Ośrodkiem Szkoleniowo-Wypoczynkowym.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Grzegorz Chowicki, 2017 r., fotografia sprzed 1939 roku udostępniona dzięki uprzejmości Pana Zbyszka Pawlaka.


Pałac w Maziarni Strzeleckiej

Film pochodzi z domowego archiwum Pana Zbyszka Pawlaka, jest z 1993 roku.