Twój koszyk jest pusty

Dworek Feliksa Oyrzanowskiego w Kutnie

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Kutno

Rodzaj obiektu:
Dworek
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zespół:
dworsko-ogrodowy

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworku Feliksa Oyrzanowskiego w Kutnie

Przeczytaj więcej informacji o dworku Feliksa Oyrzanowskiego w Kutnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Właściciele

Dr Feliks Piotr Oyrzanowski urodził się 15 czerwca 1872 roku w Słomkowie Mokrym w powiecie sieradzkim jako syn Feliksa Tymoteusza Józefa Oyrzanowskiego i Konstancji Karońskiej. Studia medyczne ukończył na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego w 1897 roku. Specjalizację z położnictwa i ginekologii zdobył w Pradze Czeskiej. W 1903 roku po powrocie z Czech objął stanowisko lekarza nadetatowego w szpitalu św. Walentego w Kutnie. Powierzono mu prowadzenie oddziału chorób wewnętrznych dla kobiet. Ze względu na specjalizację, w prowadzonym przez siebie oddziale, zajmował się również leczeniem tzw. chorób kobiecych. Dr Oyrzanowski był pierwszym lekarzem ginekologiem i położnikiem kutnowskim szpitalu. Jemu też należy przypisać pierwszeństwo w organizacji pierwszego oddziału położniczego w szpitalu w Kutnie. Zasłynął na terenie powiatu kutnowskiego, jako wysokiej klasy lekarz, specjalista akuszer i ginekolog. Wiosną 1904 roku w czasie wojny rosyjsko-japońskiej został powołany do czynnej służby wojskowej. Pracował w szpitalu wojennym w Madżurii. Przetrwał dziewięciomiesięczne oblężenie w Port Artur, a po kapitulacji twierdzy w 1905 roku drogą morską został ewakuowany razem z pacjentami do Odessy. Za pracę na rzecz chorych i rannych został trzykrotnie odznaczony przez władze rosyjskie. Jesienią 1905 roku Oyrzanowski powrócił do pracy w kutnowskim szpitalu. Po wybuchu I wojny światowej, w sierpniu 1914 roku został ponownie powołany do służby wojskowej, tym razem w szpitalu wojennym w twierdzy Modlin. Tam też po kapitulacji wojsk rosyjskich dostał się do niewoli. Dzięki staraniom kutnowskiego społeczeństwa władze niemieckie w 1916 roku wypuściły doktora z obozu jenieckiego i pozwoliły wrócić w rodzinne strony. Jednak zamiast do Kutna, trafił on do Gostynina na stanowisko zastępcy lekarza powiatowego do walki z epidemią tyfusu. Po zakończeniu wojny w 1918 roku powrócił do Kutna i kontynuował prace w szpitalu św. Walentego. Wraz z dr Umińskim zorganizował on też pracownię rentgenowską, w którą zainwestował własne środki finansowe. Aparatura ta, jeszcze w latach powojennych służyła mieszkańcom Kutna. Udzielał się również społecznie – działał w wielu lokalnych stowarzyszeniach, m.in. w Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Inwalidów Wojennych, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i Związku Przyjaciół Harcerstwa.

Feliks był dwukrotnie żonaty. W 1899 roku wziął w warszawskiej parafii św. Krzyża ślub z Marią Henrych, córką Ludwika Henrycha i Felicji Emili Tymienieckiej herbu Zaremba. Urodziło im się dwoje dzieci - Witold Feliks Alfred (ur. w 1899 roku) i Felicja Maria Stanisława (ur. w 1900 roku, zm. w 1902 roku). 15 czerwca 1905 roku w parafii św. Aleksandra w Warszawie Feliks wziął ślub z Klotyldą Marią Billiou de Toursou, córką Rajmunda Billiou de Toursou i Ireny Gertrudy Karoliny Rzewuskiej herbu Krzywda. Miał z nią trzech synów - Wiesława (zginął w 1939 roku w obozie w Stuttow), Andrzeja (ur. w 1910 roku, zm. w 1911 roku) i Bronisława (ur. w 1913 roku, zm. w 1997 roku w Krakowie), późniejszego jednego z najwybitniejszych polskich ekonomistów XX w., profesora nauk ekonomicznuch UJ. Dr Feliks Oyrzanowski zmarł 7 kwietnia 1938 roku. Został pochowany w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Klotylda zmarła 26 października 1979 roku w Warszawie, została pochowana na Powązkach.

Zespół architektoniczno-parkowy

Małżeństwo Oyrzanowskich zamieszkało po ślubie w domu w stylu dworkowym przy ul. Senatorskiej (ob. ul. Barlickiego 10). Budynek ten wzniesiono ok. 1910 roku. Jest murowany i piętrowy. Otaczał go obszerny ogród, dziś już nieistniejący. Po II wojnie światowej w dworku przez wiele lat mieściło się przedszkole. Obecnie jest on własnością prywatną, a jego pomieszczenia wynajmowane są m.in. na salon fryzjerski i biuro poselskie.

Źródła wiedzy
  • informacje od Pani Joanny Oyrzanowskiej
  • Koszada K., Świątkowska E., Feliks Oyrzanowski – zapomniany lekarz ze szpitala św. Walentego w Kutnie, Kutnowskie Zeszyty Regionalne, Tom 11, Kutno 2007, s. 257-264.
  • Koszada K., Malinowski W., Świątkowska E., Oyrzanowski Feliks (w:) Kutnowski Słownik Biograficzny, Tom I, Kutno 2015, s. 101-103.
  • Urbaniak A., Bronisław Oyrzanowski – ekonomista z Kutna, Kutnowskie Zeszyty Regionalne, Tom 11, Kutno 2007, s. 265-270.
  • www.biogramy.kutno.pl
  • www.sejm-wielki.pl

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.