Twój koszyk jest pusty

Dwór w Młogoszynie

  • dwór w Młogodzynie

    Autor: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Krzyżanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Niszczejący
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park
Numer rejestru:
540
Organ wpisujący:
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi
Data wpisu:
9 Wrz, 1980

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Młogoszynie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Młogoszynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W II poł. XVIII wieku właścicielem Młogoszyna był Jan Magnuski. W 1798 r. zamienił się majątkiem z Marcinem Byszewskim. Byszewski został konsylierzem powiatu orłowskiego. W 1815 r. zmarł, a zgodnie z jego testamentem, majątek został podzielony między jego dzieci: Juliannę Morzkowską, Eleonorę, Karolinę, Kaliksta i Seweryna. W 1823 r. Władysław Morzkowski, mąż Julianny, zakupił część Młogoszyna, cztery lata później następną. W 1835 r. sprzedał majątek Piotrowi Karnkowskiemu herbu Junosza. Ten zaś w 1840 r. odsprzedał swojemu młodszemu bratu, Sylwestrowi. Po jego śmierci w 1871 r. majątek przejęła wdowa po nim, Feliksa Karnkowska, a następnie jej synowie - Witold Sylwester i Franciszek Stefan. W 1906 r. Witold odkupił część brata. W 1914 r. Witold zmarł, a po licznych procesach z wierzycielami majątek w Młogoszynie w 1918 r. przejął jego syn, Stefan Władysław Karnkowski. W 1927 r. Młogoszyn zakupiło małżeństwo Janiny i Wiktora Strzeszewskich. W marcu 1940 r. majątek przejął Niemiec z Łotwy, Otto Nepert. Zatrudnił on Wiktora Strzeszewskiego na stanowisku rządcy oraz księgowego i zakwaterował w nieistniejącej już oficynie. W 1945 r. wyemigrował na Śląsk. W 1946 r. folwark w Młogoszynie został rozparcelowany. Dworem zaczęła gospodarować administracja gminna i ulokowała w nim m.in. Bibliotekę Publiczną oraz Przychodnie dla Zwierząt. Przychodnia mieściła się we dworze jeszcze w latach 90. Obecnie w tej części znajduje się mieszkanie prywatne.

Klasycystyczny dwór w Młogoszynie wybudowany został przed 1821 r. Jest to budynek murowany z cegły i otynkowany, na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach pokrytych falistym, wtórnym eternitem. Frontowa elewacja jest 9-osiowa z 3-osiowym umieszczonym pośrodku piętrowym ryzalitem, który poprzedza czterokolumnowy portyk jońskim, dźwigający belkowanie oraz trójkątny szczyt. Ryzalit jest poprzedzony szerokimi schodami. Z prawej strony korpusu znajduje się niższa, prostokątna przybudówka, którą wieńczy balustradową attyką. Dwór otaczają resztki założonego na początku XX wieku parku.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 266-271.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część I, Kutno 2003, s. 110-117.
  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.