Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kaszewach Dwornych

dwór w Kaszewach Dwornych

Autor: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

dwór w Kaszewach Dwornych

Autor: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Krzyżanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kaszewach Dwornych

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kaszewach Dwornych. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W II poł. XVIII w. Kaszewy Dworne oraz kilka przyległych wsi były własnością Jana Krosnowskiego. W 1785 r. sprzedał on je Feliksowi Kretkowskiemu. W 1828 r. dobra odziedziczył małoletni syn Feliksa, Włodzimierz Kretkowski. Testament zobowiązywał go również do wybudowania kościoła w Kaszewach, budynku szkoły oraz przekazania datku dla księdza na utrzymanie ubogich, szkoły i nauczyciela. Niestety długi i zobowiązania znacznie przekraczały wartość majątku, dlatego rada familijna postanowiła go sprzedać Piotrowi Śliwińskiemu. Piotr zmarł w 1836 r., a majątek odziedziczyło siedmioro jego dzieci. Cztery lata później odbyła się jego licytacja działowa. Dobra zakupił Władysław Śliwiński, a rodzeństwo podzieliło się majątkiem – w Kaszewach Dwornych została wdowa po Piotrze, Ludwika z Rzepeckich Śliwińska wraz z dwoma synami, Janem i Piotrem. Kolejnym właścicielem majątku był Bolesław Lutostański, a po nim do 1939 r. Zygmunt Otto. Ożenił się on z Zofią Anną z Chełchowskich. Po II wojnie światowej we dworze mieściła się szkoła. W latach 90. znajdowały się w nim mieszkania prywatne pracowników miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, którzy przyczynili się do jego dewastacji.

 

Dwór w Kaszewach Dwornych wybudowany został w dwudziestoleciu międzywojennym. Łączy w sobie cechy stylu dworku staropolskiego z motywami barokowymi i klasycystycznymi. Jest to budynek murowany z cegły i otynkowany, na planie wydłużonego prostokąta, o bryle rozczłonkowanej na dwie części - szerszej i wyższej oraz węższej i niższej. Jest parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem. Budynek nakryty jest wysokim dachem łamanym z dachówki ceramicznej, z facjatkami. Szersza część budynku jest pięcioosiowa z trzyoosiowym portykiem umiejscowionym centralnie. Portyk składa się z czterech par kolumn toskańskich, które dźwigają balkon przed wystawką piętra. Wystawka artykułowana czterema pilastrami toskańskimi, wieńczy ją trójkątnym szczytem. Węższa część budynku jest trzyosiowa, posiada wejście na osi prawej i poprzedzający je otwarty taras. Układ wnętrz został po wojnie mocno przekształcony. Obecnie budynek znajduje się w stanie ruiny, częściowo zawalił się dach. Dwór otaczają pozostałości parku krajobrazowego.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 242-244.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część II, Kutno 2003, s. 84-85.

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.