Twój koszyk jest pusty

Dworek Krośniewice / Błonie

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Krośniewice

Rodzaj obiektu:
Dworek
Zastosowanie:
funkcje mieszkalne, Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krośniewicach - świetlica osiedlowa "Andersówka"

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworku Krośniewice / Błonie

Przeczytaj więcej informacji o dworku Krośniewice / Błonie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W dworku pełniącym funkcje rządcówki w Błoniu (obecnie ulica w granicach Krośniewic) 11 sierpnia 1892 r. przyszedł na świat Władysław Anders - późniejszy legendarny dowódca 2. Korpusu Wojska Polskiego, zwycięzca spod Monte Cassino. Jego ojciec, Albert Anders, był dyplomowanym rolnikiem i utrzymywał się z administrowania majątkami ziemskimi, dlatego też zmieniał miejsce zamieszkania w zależności od pracy. Zaś matka generała, Elżbieta z Taucherów zajmowała się domem. W chwili narodzenia syna, Albert Anders pełnił funkcję administratora majątku właściciela krośniewickich dóbr, Konstantego Rembelińskiego. Władysława ochrzczono w pobliskim Chodczu, w nieistniejącym obecnie kościele ewangelickim. Rodzice Andersa przybyli do Krośniewic prawdopodobnie już pod koniec lat 80-tych XIX w. W miejscowych księgach parafialnych istnieje zapis, który może świadczyć o zainteresowaniu rodziny tymi okolicami już wcześniej. Pod zarządem Alberta Andersa majątek Rembelińskich rozkwitał, a okoliczni ziemianie przyjeżdżali do niego, żeby uczyć się gospodarowania i nowych sposobów uprawy ziemi. Pasją Alberta była hodowla koni, co prawdopodobnie wpłynęło na późniejszą karierę kawalerzysty i zamiłowania jeździeckie Władysława. Jako sportowiec uprawiający jeździectwo Anders odniósł szereg sukcesów w kraju i na arenie międzynarodowej. W Krośniewicach Władysław Anders pobierał również pierwsze nauki. Uczęszczał tu do prywatnej szkoły pani Wiśniewskiej, tak samo jak jego trzej bracia: Tadeusz, Karol i Jerzy oraz siostra Janina, którzy też urodzili się w „Andersówce”. Bracia Władysława tak jak i on poświęcili się służbie wojskowej. Tadeusz służył pod rozkazami Władysława w 2 Korpusie Polskim. Pobyt w Krośniewicach skończył się dla Władysława Andersa wraz z rozwiązaniem umowy o pracę z jego ojcem przez Konstantego Rembielińskiego. Najprawdopodobniej miało to miejsce w 1903 r., a powodem mógł być konflikt związany z działalnością miejscowej Straży Ogniowej, której prezesem od 1901 r., z nominacji Rembielińskiego, był właśnie Albert. Rodzina Andersów opuściła Krośniewice i przeniosła się wówczas do Taurogówna teren dzisiejszej Litwy.

Neoklasycystyczny dworek wybudowano w II poł. XIX w. Posiada cechy stylowe charakterystyczne dla neoklasycyzmu. Jest to murowany, tynkowany budynek na planie wydłużonego prostokąta, siedmioosiowy, z mieszkalnym poddaszem, kryty dachem naczółkowym. Dziś w części budynku mieszczą się mieszkania lokatorskie. Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krośniewicach utworzyło tu też świetlicę osiedlową zwaną „Andersówka”. W jednym z pomieszczeń planuje się utworzenie izby pamięci poświęconej generałowi Andersowi. Póki co jedyną rzeczą upamiętniającą go jest tablica wmurowana w ścianę budynku.

Źródła wiedzy

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.