♕Dwory i Pałace Polski: dwór Wychny I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Wychnach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Wychnach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pod koniec XVIII w. majątek Wychny był własnością Jacka Wieszczyckiego starszego wojskiego ziemi gostynińskiej. Odziedziczyła go jego córka, Brygida, która wyszła za mąż za Antoniego Łąckiego komornika ziemi łęczyckiej. Antoni zmarł w 1822 r. Jego córka Michalina z Łąckich Pomarnicka kupiła Wychny na publicznej licytacji. W 1855 r. należały one już do Aleksandra Russjana, a potem do Augusta Gzowskiego, od którego odkupił je jego syn Henryk Gzowski. W 1856 r. po śmierci Henryka majątek przejęła jego żona Maria z Gojskich Gzowska. Zmarła ona w 1915 r. w Warszawie. Rok później majątek wystawiono na licytację. Do 1924 r. Wychny były własnością Romana Grabowskiego, od którego odkupił je Stanisław Żakowski. Majątek był zadłużony i ponownie trafił na licytację – w 1934 i 1935 r. W 1939 r. właścicielami majątku byli Stanisław, Zofia i Jan Żakowscy. W 1945 r. majątek został rozparcelowany.

Dwór w Wychnach wg projektu Kornelego Gabrielskiego wybudował Henryk Gzowski, który zmarł w 1875 r. i nie dokończył budowy. Po II wojnie światowej dwór za przyzwoleniem władz został rozebrany w celu uzyskania materiałów budowlanych.

Źródła wiedzy

Źródła i zdjęcia:

  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 233-234.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część II, Kutno 2003, s. 73-75. 

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska