Twój koszyk jest pusty

Dwór w Witowie

dwór w Witowie

autor: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Krośniewice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność Gminy Krośniewice
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Witowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Witowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Na przełomie XVIII i XIX w. Witów należał do Ildefonsa Gąsiorowskiego. Zmarł on w 1811 r., a majątek przejęła jego córka Wiktoria, żona Marcina Daniszewskiego. Gdy zmarła w 1828 r. Witów odziedziczył jej mąż i syn Józef. Kolejnymi właścicielami majątku byli: Józef Tarnowski, Fabian Tarnowski, od 1902 r. Jan Julian Kuszel, a od 1914 r. Feliks Zuchowicz i jego żona Helena z Michalskich. W 1919 r. zmarł Feliks, a majątek po połowie odziedziczyły Helena i Jadwiga Michalska. Helena swoja część sprzedała Czesławowi Michalskiemu. We wrześniu 1939 r. opuścili oni majątek uciekając przed hitlerowcami na wschód, jednak wpadli w ręce sowietów. Czesław Michalski został rozstrzelany na mocy decyzji Stalina z marca 1940 r. Jego nazwisko widnieje na liście ofiar mordu katyńskiego rozstrzelanych na Ukrainie. W 1945 r. majątek został rozparcelowany, a budynki przeszły na własność gminy Krośniewice. W latach 90. budynek dawnego dworu opuścili lokatorzy i od tej pory ulega on powolnej degradacji.

Zespół architektoniczno-parkowy

Dwór w Witowie wybudowano prawdopodobnie w I poł. XIX w. Jest to parterowy budynek z drzewa rżniętego, na przyciesiach, w węgieł, ściany są na kliniaki wybite i wylepione gliną. Po bokach znajdują się dwie przystawki złączone z dworem, a zbudowane z pacy i kryte słomą. Budynek pokryty był dachem naczółkowym, jednak w 2005 r. w trakcie wichury doszło do zawalenia dachu i stropów. Park krajobrazowy założony w poł. XIX w. został wykarczowany parę lat po wojnie.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 266-271.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część I, Kutno 2003, s. 110-117.
  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.