♕Dwory i Pałace Polski: dwór Jankowice I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Jankowicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jankowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Na przełomie XVIII i XIX w. Jankowice były własnością kilku rodzin szlacheckich: Stanisława i Pawła Dobków, Wojciecha Kossowskiego, Rocha Kossowskiego i innych. Wszystkie części kupił i połączył w 1819 r. Józef Kretkowski, starościc przedecki. W 1825 r. sprzedał je Michałowi Tokarskiemu, mecenasowi Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego. Ten zmarł bezdzietnie w 1848 r., a w testamencie Jankowice i pobliską Głogowę zapisał swojej żonie Józefacie z Wyrzykowskich. W 1858 r. majątek kupił Marcin Krzymuski, a dwa lata później Jakub Engelman. Kolejnym właścicielem był Adrian Rozen. Od 1904 r. Jankowice należały do Józefa Grabowskiego. Córka Józefa Czesława wyszła za mąż za Teodora Jana Zuchowicza, wójta gminy Mazew. Przed 1919 r. część Jankowic należała do zięcia Zuchowicza Władysława Kociurskiego. Po jego śmierci małżeństwo Zuchowiczów nabyło tę część. Teodor zmarł w 1932 r., a Czesława w 1936 r. Majątek odziedziczyli po nich dwaj synowie: Henryk Teodor i Witold Czesław. Od 1945 r. w dworze mieści się szkoła podstawowa, obecnie jest to Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" z Oddziałem Przedszkolnym.

Dwór w Jankowicach wybudowano prawdopodobnie na początku XX w. Jest to murowany, tynkowany, częściowo podpiwniczony, parterowy budynek z mieszkalnym poddaszem w stylu późnego klasycyzmu. W części frontowej znajduje się portyk, a nad wejściem balkon wsparty na czterech filarach. Dwór znajduje się w parku założonym w II poł. XIX w., którego obecny kształt pochodzi z lat 20. XX w.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 214-216.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część II, Kutno 2003, s. 46-48.
  • Stasiak P., Pałace i dwory gminy Krośniewice (w:) Kutnowskie Zeszyty Regionalne, Tom IV, Kutno 2000, s. 156-159.
  • www.spjankowice.ucoz.pl

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska, zdjęcie: Tadeusz Nowiński (udostępniono za zgodą autora).