Twój koszyk jest pusty

Pałac w Cerekwicy (gmina Żnin)

pałac Cerekwica gmina Żnin

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XIX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
97/A
Data wpisu do rejestru:
18 grudzień 1981
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Cerekwicy

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Cerekwicy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1876 roku budowniczy z Kcyni Wiktor Stabrowski, autor między innymi dworu w Czeszewie, zbudował całkiem udany piętrowy pałacyk w Cerekwicy. Nawiązał wyraźnie do wzorów francuskich, nadając budowli styl siedemnastowiecznego architekta francuskiego François Mansarta przez nakrycie budynku łamanym dachem, tak zwanym mansardowym – niewysokim – skontrastowanym z podobnym dachem, ale wysokim, na wydatnym ryzalicie zawierającym główne wejście i na umieszczonej z boku niewysokiej, wielobocznej wieży. Także wysokie kominy na dachu pałacyku w Cerekwicy są charakterystyczne dla architektury francuskiej od renesansu po wiek XIX. Pałacyk w Cerekwicy, choć nie tak okazały jak inne siedziby kostiumu francuskiego – Zakrzewo czy Posadowo – jest udanym przykładem zastosowania tego stylu. Moda na kostium francuski w architekturze rezydencji wielkopolskich była w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku reakcją na pruską politykę germanizacyjną, a nabrała szczególnego znaczenia po wojnie francusko-pruskiej w latach 1870-1871. Rezydencja zbudowana została dla Mieczysława Rogalińskiego. Cerekwica, dawniej zwana Cerekwicą Małą, należała do dóbr stołowych arcybiskupów gnieźnieńskich. Na samym początku wojny trzynastoletniej, w 1454 roku, stanął tu obozem idący przeciw Krzyżakom król Kazimierz Jagiellończyk. To tu, jak pisze dawny autor, „szlachta wielkopolska rojna i bujna zaczęła krzyczeć na króla, iż nie ruszy, póki nie osiągnie przywilejów przeciwko magnatom. Król ugiął karku, ale ów przywilej cerekwicki później nie przeszedł i pociętym został” (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich). Od XVIII wieku i przez wiek następny należał do Rogalińskich. Potem z ręką Łucji Rogalińskiej – zamężnej za Karolem Unrugiem – przeszła do Unrugów, których własnością pozostawała aż do drugiej wojny światowej.

W 1930 roku Cerekwica była własnością Karola Unruga. Majątek w 1926 roku liczył 817 hektarów.

Własność prywatna. Obiekt niedostępny dla turystów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Żnin

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.