Twój koszyk jest pusty

Dwór w Białotulu

dwór w Białotulu lata 90-te XX w.

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
A/420/1
Data wpisu do rejestru:
19 sierpień 1994
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
mieszkania

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Białotulu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Białotulu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z murowanym gankiem arkadowym na osi, ponad którym szeroka wystawka dachowa zamknięta falistym szczytem. Elewacja frontowa artykułowana szerokimi pilastrami. Dwór wzniesiony krótko po połowie XIX wieku i przebudowany nieco po 1909 roku. Wówczas zlikwidowano nadbudówkę nad gankiem i wbudowano wystawkę dachową.

Białotul był niegdyś częścią Czarnotula. Z pierwotnej miejscowości został wydzielony po 1967 roku i wtedy otrzymał nazwę Białotul. W dawnym Czarnotulu były dwie duże posiadłości ziemskie: rycerskie dobra allodialne – w średniowieczu pełna własność rycerska oraz dobra rycerskie zwykłe, czyli odwieczna własność lenna. Dobra allodialne Czarnotul należały w 1881 roku do Adolfa Knopfa, leżały na terenie dzisiejszego Białotula i liczyły wówczas 295 hektarów. Natomiast dobra rycerskie zwykłe leżały na terenie dzisiejszego Czarnotula, należały w 1881 roku do Adolpha Gregora, liczyły wówczas 271 hektarów i w okresie międzywojenny nie stanowiły ośrodka większych dóbr ziemskich. Później ówczesne dobra rycerskie allodialne Czarnotul (dzisiejszy Białotul) przeszły do Wojciecha Grudzielskiego, który był ich właścicielem jeszcze w 1909 roku. Zaraz potem od wdowy po Wojciechu Grudzielskim kupił majątek Polak Apolinary Bartz i w rodzinie Bartzów pozostawał Białotul (ówczesne dobra allodialne Czarnotul) aż do drugiej wojny światowej.

W 1939 roku właścicielem Białotula – ówczesnego Czarnotula – był Apolinary Bartz. Majątek w 1926 roku liczył 270 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Mogilno

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.