Twój koszyk jest pusty

  • Dwór Wierzchucinek 2022 Dwór Wierzchucinek 2022

    Dwór Wierzchucinek, 2022

    Autor: Michał Piotrowski
  • Dwór Wierzchucinek 2022 Dwór Wierzchucinek 2022

    Dwór Wierzchucinek, 2022

    Autor: Michał Piotrowski

Dwór Wierzchucinek

Historia dworu w Wierzchucinku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Wierzchucinku. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Wierzchucinek był wsią rycerską. Stanowił przedmiot zmiany włości arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba z opatem byszewskim Engelbertem. Fakt ten potwierdza dokument z 1288 r. który dotyczył zmiany na dziesięcinę Dobrowszczyzny z królewskich wsi m.in. Wierzchucinka. Dokument z 1290 r. sporządzony przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba i opata byszewskiego Bertolda wspomina również o prawie cystersów do dziesięciny z Wierzchucinka. Jej posiadanie potwierdził klasztorowi w 1359 r. arcybiskup gnieźnieński Jarosław.

Zespół dworski znajdujący się w Wierzchucinku pochodzi z drugiej połowy XIX w. Sam dwór został wybudowany według projektu Wiktora Stabrowskiego w stylu neoklasycystycznym. Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany i przykryty dachem czterospadowym. Dwór jest dwutraktowy i został wzniesiony na rzucie prostokąta. Wejścia są usytuowane w ścianie północnej, południowej i wschodniej. Elewacja północna jest dwuosiowa z murowaną dobudówką, południowa natomiast czteroosiowa, podobnie jak wschodnia. Wzbogacona została ryzalitem na osi środkowej, który zakończono trójkątnym przyczółkiem. Elewacja zachodnia frontowa jest siedmioosiowa. Z lica elewacji wyłania się w środkowej części ryzalit. Zdobi ją wgłębny portyk z trzema półkolistymi zamkniętymi kolumnowymi arkadami. Tuż nad portykiem widoczne są trzy okna, ujęte pilastrami dźwigającymi fryz. Ryzalit zakończony jest trójkątnym przyczółkiem.

Źródła wiedzy
  • Gminny Program Opieki na Zabytkami Gminy Sicienko na lata 2018-2021

Opracowanie: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • Michał Piotrowski, 2022 

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Zespół:
dworski
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gminie Sicienko

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.