Twój koszyk jest pusty

Pałac w Aleksandrowie Kujawskim

pałac w Aleksandrowie Kujawskim

Włodzimierz Jacek Adamski, 2011 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo kujawsko-pomorskie, powiat aleksandrowski, gmina Aleksandrów Kujawski

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Szkoła Podstawowa
Zespół:
dworsko-parkowy
Numer rejestru:
A/1222
Data wpisu:
16 Paź, 1984

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Aleksandrowie Kujawskim

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Aleksandrowie Kujawskim. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Pałac

Wieś powstała na terenie folwarku Białe Błota, którego historia sięga XV wieku. W 1489 roku w lustracjach jest wymieniona w parafii Służewo wieś szlachecka Byalablotha. W latach 1560-1582 wieś stanowiła własność Piotra Grabskiego herbu Pomian. Z tego okresu, drugim posiadaczem ziemskim był Łukasz Grabski. Przypuszczalnie w latach 1683-1684 Białe Błota były niezamieszkane. W 1789 roku właścicielem majątku był Jakub Wolski. Od jego spadkobierców dobra zostały wykupione przez Walentego Trojanowskiego. Jako właściciel majątku jest on wymieniony w 1850 roku. W 1859 roku jego syn sprzedał część folwarku Towarzystwu Kolei Żelaznych. To właśnie syn Walentego – Władysław Trojanowski – wybudował pałac, który datowany jest na ok. 1900 rok. Niektórzy badacze twierdzą, że powstał on przed 1885 rokiem. Władysław zmarł w 1907 roku, a majątek przejął jego adoptowany syn – hrabia Edward Mycielski vel Trojanowski. Posiadał on majątek do początku rozpoczęcia się II wojny światowej, kiedy to został zmuszony opuścić pałac.

Po zakończeniu się II wojny światowej, w wyniku reformy rolnej majątek został rozparcelowany. Na resztówce wraz z pałacem powstało Gimnazjum Ogrodniczo-Pszczelarskie w 1945 roku, obecnie jest to Zespół Szkół nr 1.

W latach 1984-1991 pałac przeszedł gruntowny remont. Została wzmocniona konstrukcja budynku, oczyszczono oraz uzupełniono sztukaterię, założono nowe tynki i całość odmalowano. W dawnym salonie mieści się obecnie aula wykładowa, a w innych pomieszczeniach biblioteka i sale lekcyjne.

Źródła wiedzy
  • Zbigniew Sołtysiński, Perła w morzu zieleni [w:] Gazeta Aleksandrowska, nr 7 (88), 2014.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Włodzimierz Jacek Adamski, 2011 r.; www.zamki.rotmanka.com (udostępniono za zgodą autora).

Więcej obiektów w gm. Aleksandrów Kujawski

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.