Twój koszyk jest pusty

Podziel się:
  • Home
  • Nasza księgarnia
  • Z dziejów Jastkowa i okolic. Studia i materiały. Tom 1 Siedem wieków Dąbrowicy. Studia z dziejów miejscowości
 

NieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywna

Z dziejów Jastkowa i okolic. Studia i materiały. Tom 1 Siedem wieków Dąbrowicy. Studia z dziejów miejscowości

Cezary Taracha
ISBN: 978-83-63527-02-0
Rodzaj oprawy:miękka
Ilość stron:133
Data wydania:2012
Cena: 26,25

Wysyłka w ciagu 7 dni roboczych

"Z dziejów Jastkowa i okolic. Studia i materiały. Tom 1 Siedem wieków Dąbrowicy. Studia z dziejów miejscowości" to publikacja poświęcona historii Dąbrownicy. Co może interesować naszych czytelników to artykuły o historii Dąbrownicy oraz znanego rodu Firlejów. Publikacja jest zbiorem kilku artykułów wydanych pod redakcją prof. Cezarego Tarachy.

Opis od wydawcy, pisał prof. Cezary Taracha:

W 2017 roku Dąbrowica będzie obchodziła 700 rocznicę swego istnienia. Powstała w XIV stuleciu, a szczególną rolę w jej dziejach odegrał ród Firlejów. W XVI i pierwszej połowie XVII wieku Firlejowie zaliczali się do grona najbardziej wpływowych i zamożnych rodów magnackich Rzeczypospolitej. Zasiadali w Izbie Poselskiej i w Senacie, pełnili najwyższe funkcje w administracji centralnej i lokalnej, w dyplomacji i w Kościele. Zakładali miasta i wsie, hojnie wspierali rozwój nauki, kultury i sztuki. To pod cih patronatem tworzył Jan Kochanowski.
Przez długi czas najważniejszą siedzibą rodu była Dąbrowica, która zawdzięcza Firlejom okres swje największej świetności. Na przełomie XVI i XVII wieku stała się jednym z centrów politycznych Lubelszczyzny. W późniejszym okresie Dąbrowica przechodziła różne koleje losu, zmieniali się jej właściciele, a wspaniały późnorenesansowy pałac Firlejów stopniowo ulegal zniszczeniu.
Jej znaczenie na mapie Lubelszczyzny wzrosło ponownie w wieku XX. Właśnie stąd do bitwy z Rosjanami pod Jastkowem (1915) wyruszali legioniści Piłsudskiego. Z Dąbrownicy pochodził poseł na Sejm II Rzeczypospolitej Andrzzej Koter. Tu wreszcie, w okresie II wojny światowej, Niemcy zorganizowali obóz więzienny SS. W okresie powojennym istotne znaczenie miało utworzenie w 1950 roku parafii rzymskokatlickiej.

Zobacz także:

Budownictwo. Materiały budowlane Tom I

Budownictwo. Materiały budowlane Tom I

Cena: 29,00
Miłość i dramaty królewny Marianny

Miłość i dramaty królewny Marianny

Cena: 70,00
Zamki i pałace województwa opolskiego

Zamki i pałace województwa opolskiego

Cena: 50,00
Dwory na Suwalszczyźnie

Dwory na Suwalszczyźnie

Cena: 105,00