Twój koszyk jest pusty

Podziel się:
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

AktywnaAktywnaAktywnaAktywnaAktywna

Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce

Zygmunt Gloger
ISBN: 978-83-923582-0-6
Rodzaj oprawy:twarda
Ilość stron:192
Data wydania:2006
Cena: 59,00

Wysyłka w ciagu 7 dni roboczych

"Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce" to przedruk autorstwa Zygmunta Glogera z 1907 i 1909 roku. Naszych czytelników może szczególnie zainteresować część książki, która opisuje dwory ziemiańskie. W publikacji znajduje się dwustronnicowy wstęp napisany przez autora. Składa się ona z dwóch tomów. Pierwszy z nich zawiera 383 strony, z kolei drugi posiada zaledwie 192 strony, ponieważ śmierć autora zatrzymała pracę przy encyklopedii na literze "L".

Opis od wydawcy:

Praca ta jest alfabetycznym spisem licznych i wspaniałych przykładów budownictwa drewnianego w dawnej Polsce  na jej kartach prezentowane są obiekty z Podlasia, Mazowsza, Litwy, Żmudzi, z pogranicza Podola i Wołoszczyzny, z Galicji, z Czerwonej Rusi, Poznańskiego, Grodzieńszczyzny i innych regionów. Autor opisuje także nieistniejące już obiekty z terenów Litwy, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Ukrainy, Żmudzi, Ziemi Sandomierskiej, Opatowskiej, Radomskiej itd.

Z. Gloger przedstawia w swojej książce dawne cerkwie drewniane, stare domy, chaty, dwory szlacheckie, pałace, stare pomniki przyrody, dzwonnice, kościoły, lamusy, krzesła, krzyże, kufry etc. Łącznie księga zawiera około 550 zdjęć, rysunków i rycin (m.in. świetne rysunki Z. Glogera oraz ryciny wg Jana Matejki). Jest to praca o wyjątkowej wartości naukowej (etnograficznej i historycznej) z uwagi na fakt, iż większość prezentowanych obiektów nie przetrwała do naszych czasów.

Zobacz także:

Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia

Leksykon zabytków architektury Lubelszczyzny i Podkarpacia

Cena: 109,00 87,20
Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego

Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego

Cena: 119,00
MURZYNOWO | MORRN. Zamki i ogrody Nowej Marchii

MURZYNOWO | MORRN. Zamki i ogrody Nowej Marchii

Cena: 28,00
Wieś Ilustrowana zeszyt 2 (luty) - 1910

Wieś Ilustrowana zeszyt 2 (luty) - 1910

Cena: 25,00