Twój koszyk jest pusty

Podziel się:
  • Super książka!

Ocena użytkowników: 5 / 5

AktywnaAktywnaAktywnaAktywnaAktywna

Kresowe rezydencje. Województwo nowogródzkie

Grzegorz Rąkowski
ISBN: 978-83-8229-105-6
Rodzaj oprawy:twarda
Ilość stron:503
Data wydania:2021
Cena: 69,00

Wysyłka w ciagu 7 dni roboczych

"Kresowe rezydencje. Województwo nowogródzkie" to książka z serii Dopalanie Kresów wydana przez IPN. Jest to drugi tom kresowych rezydencji. Obszerna, bogato ilustrowana książka to gradka dla niejednego pasjonata obiektów rezydencjalnych.

Opis od wydawcy:

W II tomie Kresowych rezydencji opisano ponad 120 miejscowości z zespołami rezydencjalnymi powłożonych a terenie przedwojennego województwa nowogródzkiego. Jest to zaledwie 10 procent ogólnej liczby siedzib ziemiańskich znajdujących się w tym województwie przed 1939 r. Większość z nich przestała istnieć podczas XX-wiecznych zawieruch dziejowych, ale te ocalałe i pozostałości tych zniszczonych, stanowią cenne pamiątki po ich dawnych właścicielach i pomniki dramatycznych dziejów tej ziemi.

Współczesnymi Polakowi Nowogródczyzna kojarzy się głównie z urodzonym tu naszym wieszczem - Adamem Mickiewiczem. Kanoniczny obraz "nowogródzkiej strony" tworzą wyjęte z jego dzieł opisy Soplicowa i zamku "na barkach nowogródzkiej góry". Wspaniałym dopełnieniem tych klasycznych tekstów są zdjęcia mistrza fotografii Jana Bułhaka - także rodowitego nowogródczanina. Nie ma również świadomego rodaka, który nie słyszałby o położonymj na Nowogródczyźnie Nieświeżu - wielkim zespole rezydencjalnym stanowiącym przez kilka stuleci główną siedzibę Radziwiłłów - najpotężniejszego rodu magnackiego w dziejach Rzeczypospolitej.

Zobacz także:

Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie

Przedwojenne dwory. Najpiękniejsze fotografie

Cena: 35,00
Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego

Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego

Cena: 45,00
SOSNY | CHARLOTTENHOF. Zamki i ogrody Nowej Marchii

SOSNY | CHARLOTTENHOF. Zamki i ogrody Nowej Marchii

Cena: 28,00
Wieś Ilustrowana rocznik 1910 - komplet

Wieś Ilustrowana rocznik 1910 - komplet

Cena: 299,00