Twój koszyk jest pusty

Luiza von Krockow cz. 6 - niedługo wdowa

Zachęcamy do zapoznania się z szóstą opowieścią z serii o Luizie von Krockow. 


Louise von Krockow niedługo wdowa

Niedługo wdowa . . .

Po długim i szczęśliwym małżeństwie z Reinholdem von Krockow, w 1796 r. Louise została wdową. Mimo letniej aury jej mąż, zawsze radosny, pełen pomysłów, towarzyski pułkownik huzarów zmarł w lipcu tego roku na zapalenie płuc. Louise miała wówczas 47 lat i pod opieką cztery córki – trzy własne i jedną przybraną – oraz najmłodszego syna Alberta, który zgodnie z ówczesnym prawem w wieku trzynastu lat został dziedzicem Krokowej.

Mimo zmartwień związanych z tą sytuacją – a może, żeby się od niej oderwać? – w 1797 r. Louise opracowała nowe wydanie swoich „Idei pedagogicznych”, tym razem pod zmienionym tytułem „Radą i czynem ku dobremu dziełu”. Wydała książkę w Królewcu, ciągle mając nadzieję na realizację swego wielkiego marzenia – budowy szkoły dla dziewcząt.
Co się wydarzyło później, z wielkim oburzeniem opisuje w swoim pamiętniku syn Carl. „Moja czcigodna Matka… długo nie pozostała w stanie wdowieństwa”… Otóż miał się kręcić wokół niej Theodor Casimir von Brauneck, od niedawna właściciel pobliskich Sulicic. Carl nie posiadał się z irytacji i twierdził, że Brauneck uderzył w zaloty tylko po to, żeby ustabilizować się finansowo, choć z drugiej strony Carl przyznaje, że ów kawaler odnosił się do jego matki z wyjątkowym szacunkiem i uczuciem.

Jednak wściekłości syna nie dało się złagodzić, bowiem po ślubie Louise z Theodorem von Braunkiem w lutym 1798 r. Carl, zgodnie ze zwyczajem, musiał zwracać się do męża matki tytułem „Ojca”. A było to strasznie trudne, bo Theodor był młodszy od Carla o dziesięć lat. Louise wyszła za mąż za dwudziestojednolatka. Jak tak pomyśleć, to dzisiaj gość nawet nie chodziłby jeszcze na seminarium licencjackie.

Na zdjęciach: kopia sukni z epoki na wystawie w Zamku w Krokowej / pocztówka (Allegro) z pocz. XX wieku przedstawiająca dwór w Sulicicach, gdzie po ślubie z Braunkiem zamieszkała Louise / współczesny stan pałacu w Sulicicach (fot. Radek Kamiński / opis na dipp.info.pl) / oraz aktorka i wybitna mistrzyni buddyzmu zen Małgorzata Braunek w filmie "Polowanie na muchy" - potomkini Theodora von Braunecka.



dr Magdalena Izabella Sacha

Autorka artykułu:

dr Magdalena Izabella Sacha

Magdalena Izabella Sacha pochodzi z Olsztyna, a w Trójmieście i jego okolicach mieszka od czasów rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Gdańskim (1998: praca magisterska z filologii polskiej pod kierunkiem prof. Jerzego Sampa, 2000: praca licencjacka z filologii germańskiej pod kierunkiem Angeliki Fuks). W latach 1998-2000 pracowała jako wolontariuszka w Miejscu Pamięci Buchenwald (Weimar, Niemcy).

W latach 2001 – 2009 prowadziła Muzeum Regionalne we wsi Krokowa na Nordzie – filię Muzeum Prus Zachodnich w Münster. Od 2004 roku jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego i wykłada podstawy wiedzy o kulturze, muzealnictwo oraz wiedzę o regionie. Jej sarkastyczne komentarze błędów studenckich na Facebooku cieszą się ogromną popularnością. Jest to forma nowoczesnej metody dydaktycznej, która z roku na rok skutecznie wpływa na podwyższenie poziomu prac pisemnych.


Ostatnie artykuły

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.