Twój koszyk jest pusty

Pałac w Dobropolu Pałac w Dobropolu

Pałac w Dobropolu, data nieznana

KARL FRIEDRICH SCHWIRZ / DEUTSCHLAND
Pałac w Dobropolu Pałac w Dobropolu

Pałac w Dobropolu, data nieznana

Jerzy Dubiel
Pałac w Dobropolu 2000 r. Pałac w Dobropolu 2000 r.

Pałac w Dobropolu, 2000 r.

Autor: Waldemar Witek, Karta Biała
Pałac w Dobropolu 2013 r. Pałac w Dobropolu 2013 r.

Pałac w Dobropolu, 2013 r.

Autorka: Beata Zbonikowska

Pałac w Dobropolu

Pałac w Dobropolu

Jerzy Dubiel, www.zamkilubuskie.pl

Historia pałacu w Dobropolu

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dobropolu. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Dobropole niem. Breitenfelde było lennem pomorskiego rodu rycerskiego von Dewitz / Dewicz.

W 1628 r. w wykazach dóbr rycerskich Dobropole było podzielone na dwie części. W 1648 r. Heinrich (Henryk) IV von Dewitz (Herr auf Daber, Farbezin und Breitenfelde - pan na Wierzbięcinie i Dobropolu) przekazał majątek swojemu synowi Kurtowi. Po jego śmierci, wdowa po nim, w 1699 r. podzieliła majątek pomiędzy dwoma córkami. Starsza z nich wyszła za mąż za von Pletza, a młodsza za von Waldowa. Syn Pani von Pletz zastawił odziedziczoną po matce część majątku swojej cioci. Ostatecznie wraz z bratem odkupili jednak tę część dóbr od ciotki. Potomkowie rodu von Dewitz po kądzieli, nie byli dobrymi gospodarzami. W XVIII w. majątek był zadłużony i został przejęty na własność, przez wierzyciela tajnego radcę von Baer (Bauer?).

Po licznych zmianach właścicieli, w 1802/1804 r. Dobropole kupił kapitan w służbie pruskiej John Christian Gottlieb von Kathen. Był on mężem Sofii Johanny Wilhelminy Franciszki von Dewitz (córki Carla Henrika Fredrika von Dewitz i Johanny Henrietty Louise von Huyssen).

W 1842 r. von Kathen sprzedał majątek Ferdynandowi F. von Schmalensee. Ten z kolei w latach 1843-45 rozparcelował go i sprzedał 70 morgów. Pozostały majątek sprzedał Johannowi F. Engelbrechtowi.

W 1855 r. (inne źródła podają 1884 r.) dobra przeszły na własność Ottonie von Veltheim (z domu hrabianki von Veltheim (inne źródła podają, że była ona z domu Grafin; z Weltheimsburga). Ottonia była wdową po landracie von Veltheim. Pani von Veltheim jest wymieniania jako właścicielka w źródłach jeszcze w 1892 r. W jej imieniu majątkiem administrował p. Haput.

W latach 20-tych XX w. (w 1928 r.) właścicielem był Eduard von Wendorff-Mühlburg.

Ostatnią przedwojenną właścicielką była Paula Busing, wdowa po Eduardzie von Wendorff. W Nowogardzie (niem. Naugard) hitlerowski sąd wydał na nią wyrok śmierci. Pod koniec stycznia 1945 roku zabrała ona swojego brata, Karla Buesinga, i dziecko, Herrmanna Bauhofera, przez rzekę Odrę pociągiem. Po powrocie próbowała zabrać swoją synową, Giselę, do rodzinnego domu Wendorffów, Nowielinie (niem.) Naulin w powiecie pyrzyckim (niem. Pyritz). Ta próba zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ wieś była już zajęta przez Armię Radziecką. Po powrocie do Dobropola, została aresztowana następnego ranka przez policjanta z Dobrej (niem. Daber). Została przewieziona konno i wozem do Nowogardu, gdzie umieszczono ją w więzieniu. Wyrok śmierci nie został natychmiast wykonany, a Paula von Wendorff została przeniesiona do Goleniowa (niem. Gollnow). Plotkowano, że jeden z jej żyjących synów zginął w Stalingradzie. Był apel o łaskę, który został odrzucony. Krótko przed inwazją Armii Radzieckiej na Goleniowo, urzędnik zakładu karnego pomógł Pauli von Wendorff w ucieczce. Ze względu na swoją małą posturę, uciekła na rowerze dziecięcym do miasta Schwerin (w Niemczech), gdzie się urodziła. Ukryła się, a wyrok śmierci nigdy nie został wykonany.

Po 1945 r. w pałacu stacjonowały wojska radzieckie. Podpalono wówczas budynek gorzelni. Później majątek został upaństwowiony. Powstał tu PGR. Później pałac należał do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i był dzierżawiony przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S. A. z s/Osowo.

Pałac został wybudowany w 1913 r. Data ta była umieszczona nad wejściem frontowym.

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Dobra

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.